Haber Detayı
24 Ocak 2019 - Perşembe 00:17
 
“Bingöl Balı’nın DNA barkodu çıkarılacak”
Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Gebze ve Bingöl üniversitelerinin güçlerini birleştireceklerini belirterek, “başlangıç olarak Bingöl Balı’nın DNA’sının barkodunu oluşturmaya çalışacağız” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Bingöl Balı’nın DNA barkodu çıkarılacak”

Bingöl Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası ile Gebze Ticaret Odası arasında işbirliğinin geliştirilmesi, ihtisaslaşma, kalkınma projelerinin yapılması, hayata geçirilmesi ve yatırım fırsatlarının görüşülmesi amacıyla program düzenlendi.

Program kapsamında Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan ve Gebze Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nail Çiler, Bingöl Üniversitesi ve Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Bingöl’e ziyaret gerçekleştirdi.

Sabah saatlerinde Bingöl’e gelen heyet, Bingöl Üniversitesi sosyal tesislerinde düzenlenen kahvaltının ardından Bingöl Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıya katıldı.

Toplantıda konuşan Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Ayas, ticaret ve sanayi odasının yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Gebze Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nail Çiler, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası ile kardeş oda protokolü imzalayacaklarını söyledi.

Gebze olarak 72 ilin tamamı kadar vergi ödediklerini, 65 il kadar ihracat yaptıklarını belirten Çiler, Bingöl’e her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise, Bingöl Üniversitesinin 2 yıl önce pilot üniversite seçildiğini belirterek, “fiili olarak 6 aydır çalışmalara başladık. 6 ay içerisinde 48 civarında proje geldi. Bunların değerlendirmesi sonucunda bir kısmı elendi, bir kısmı da devam ediyor” dedi.

Teknik ekipler tarafından projelerin yürütüldüğünü ancak asıl olan şeyin pilot üniversitenin bölgesel kalkınmaya katkısı olduğunu ifade eden Çapak, “biz bilgi üretiyoruz, bu bilginin değere dönüşmesini arzuluyoruz. Bu projelere destek bekliyoruz. Bu işleri yapacak, hem üretimini hem ticaretini yapacak işadamları bekliyoruz. İşadamlarıyla birlikte çalışmayı bekliyoruz. Yoksa biz sadece Ar-Ge çalışmalarını yaparsak bu yetmez. Biz onlara rehberlik yapmaya, yardımcı olmaya, yol göstermeye hatta başlangıcı birlikte yapmaya hazırız. Bir takım çalışmaları kendimiz de yapacağız. İşadamlarının desteği olsa da olmasa da örnek olsun diye yapacağız. Önümüzdeki günlerde bunları hayata da geçireceğiz. Maalesef insanlarımız önce görmek istiyor, gördükten sonra çalışmanın içine giriyor. Biz de bu örnekleri oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Bingöl balının DNA’sını oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Gebze ve Bingöl üniversitelerinin güçlerini birleştireceklerini belirten Aslan, “başlangıç olarak Bingöl Balı’nın DNA’sının barkodunu oluşturmaya çalışacağız. Bu o kadar kolay bir şey değil. Uzun çalışmalar gerektiriyor. Bu bölgede harika endemik bitkiler var. Bingöl Balı’nın kaliteli olması, bu endemik bitkilerin sonucudur. Dolayısıyla biz bunları belirleyeceğiz. Dışarıdan birisi raflarda bal gördüğü zaman bunun Bingöl Balı olup olmadığını bu barkodu okutarak anlamış olacak” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bingöl, Balı’nın, DNA, barkodu, çıkarılacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı