Haber Detayı
15 Şubat 2021 - Pazartesi 18:57
 
BİNGÖL'DE 18 YILDA 6 BARAJ YAPILDI
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Bingöl’de son 18 yılda 6’sı baraj, 137 adet tesis yapıldı
- Haberi
BİNGÖL'DE 18 YILDA 6 BARAJ YAPILDI

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Bingöl’de 18 yılda yaptıkları çalışmalarla ilgili açıklama yaptı.

Bingöl’de devasa projeleri hayata geçirdiklerini belirten Yıldız, “Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor. DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır” dedi.

“2021 YILINI SULAMADA HAMLE YILI İLAN ETTİK”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini belirten Yıldız, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır” dedi.

“BİNGÖL’ÜN MÜNBİT TOPRAKLARINI SULAMAYA AÇIYORUZ”

Özellikle modern sulama projelerinin ülke için son derece önem arz ettiğini belirten Yıldız,  son 18 yılda Bingöl’de inşa edilen 6 sulama tesisi ile 53 bin 970 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını söyledi. Yıldız, “Böylece Bingöl topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 25 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

-37 BİN 770 DEKAR ARAZİDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR-

Bingöl’ümüz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 6 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 6 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 37 bin 770 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 50 milyon 989 bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Bingöl zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır” dedi.

“BİNGÖL’ÜMÜZE 6 BARAJ VE 2 GÖLET KAZANDIRDIK”

18 yılda 137 tesis yaptıklarını belirten Yıldız, şunları söyledi: “Doğu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Bingöl’ümüzde ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda 6 milyar 47 milyon 919 bin 75 TL yatırım ile 137 adet tesis inşa ettik. Bingöl’e son 18 yılda 6 baraj ve 2 gölet inşa ettik.

Diğer taraftan Bingöllü vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Bingöl’ün su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 1 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. İnşaatı devam eden baraj ile 9 bin 750 dekar arazi daha sulamaya açılacak.”

BİNGÖL’E İÇME SUYU

Bingöl’de içme suyu çalışmaları da yürüttüklerini belirten Yıldız, “1 adet içme suyu tesisini tamamlayarak, toplamda 150 bin kişi için yılda 13,08 milyon m³ içme suyu temin edilmiştir.

Ayrıca; Bingöl ilinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 114 adet taşkın koruma tesisi ile 141 yerleşim yeri ve 97 bin 739 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladık. 2 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir” dedi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL'DE, 18, YILDA, 6, BARAJ, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı