Haber Detayı
29 Kasım 2020 - Pazar 17:19
 
Bingöl’de midye ve salyangoz fosili bulundu
Bingöl’de 15 milyon yıllık olduğu değerlendirilen midye ve salyangoz fosili bulundu.
GÜNDEM Haberi
Bingöl’de midye ve salyangoz fosili bulundu

Haber: Ömer ŞANLI

Bingöl’de birçok tarihi yapı bulunmasına rağmen, yeterince çalışma yapılmadığı için bu yapılar gün geçtikçe yok oluyor. Bu yapılardan bazıları olan Kiğı Selenk Köprüsü, Solhan Kaleköy’de buluna tarihi kale, cami, zindan ve mezarlıklar ile Norik Höyüğü baraj suları altında kaldı. İzlerine sadece Bingöl-Elazığ arasında rastlanan ve dünyanın ilk karayolu olan Urartu Yolu’nun bir kısmı karayolları çalışmalarında tahrip edilirken, kalan kısımları da gün geçtikçe varlığını yitiriyor.

Yine Bingöl-Genç karayolunda bulunan ve bölgenin en büyük höyüğü olduğu belirtilen Samantepe Höyüğü, toprak altında keşfedilmeyi bekliyor.

Bingöl Merkezde yer alan Gayt ve Kaleönü kaleleri, Genç’te bulunan Sebeterias ve Kıral Kızı kaleleri, Kiğı Kalesi gibi birçok tarihi yapı da zamanla ya tahrip edildi ya da toprak altında kaldı.

Bingöl’deki tarihi yapıların ortaya çıkarılması için gerekli kazı çalışmaları yapılmazken, dönem dönem yapılan yüzey araştırmalarıyla tarihi yapıların varlığı tespit ediliyor.

Bu çalışmalardan biri de Bingöl Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Nebi Butasım tarafından yürütülüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izni ve Bingöl Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi (BAP) finansman desteğiyle Bingöl’de iki yıldır yüzey araştırması yapan Dr. Öğr. Üyesi Nebi Butasım, şuana kadar birçok tarihi yapıyı kayıt altına aldı.

Merkez Şaban köyü bölgesinde fosil yatağı tespit ettiklerini belirten Butasım, bulunan fosilin yaşı ile ilgili şu aşamada kesin bir şey söylemenin doğru olmadığını, fosilin yaşının uzman kişilerce incelenmesinin ardından tespit edilebileceğini söyledi.

Bulunan fosilin Orta Miyosen dönemine ait olması durumunda 15 milyon yıllık olabileceği değerlendiriliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl’de, midye, ve, salyangoz, fosili, bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı