Haber Detayı
20 Mart 2021 - Cumartesi 15:40
 
Bingöl’de Newroz kutlaması
Bingöl’de HDP tarafından düzenlenen Newroz kutlaması Hastane caddesinde yapıldı.
- Haberi
Bingöl’de Newroz kutlaması

Sabah saat 11.00’da başlayan Newroz programına HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ve partililer katıldı.

Vatandaşların Sanatçı Pınar Aydınlar ve Azad Bedran’ın söylediği şarkılar eşliğinde halay çekerek eğlendiği programda, Newroz ateşi milletvekilleri Hüda Kaya ve Erdal Aydemir tarafından yakıldı.

Programda konuşan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, HDP’nin kapatılması davasını değerlendirdi.

HDP’nin kapatılamayacağını ifade eden Aydemir, “Anayasa mahkemesi kapatma karı da verebilir, partimizin binasına kilit de vurabilirler. Peki 6 milyon insanın, 6 milyon seçmenin kalbine, beynine, ruhuna kilit vurabilirler mi? İşte bunların hesaplayamadığı budur” dedi.

Aydemir, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına da tepki gösterdi.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ise, Newroz’un sadece bir toplumun, bir ırkın bayramı olmadığını belirterek, “Orta Asya’dan, Ortadoğu’dan coğrafyalara yapılan bir insanlık bayramıdır. Hatta insanlıktan da öte doğanın bayramıdır, güneşin bayramıdır, toprağın bayramıdır. Çünkü biz biliyoruz ki Newroz’larla tomurcuğu dolan çiçek, açmak için güneşin ısısını bekliyor. İşte bizim halkımız, bizim ezilenlerimiz, bizim gençlerimiz, kadınlarımız, aynen Newroz’un toprağı ısıtan güneşin ışığını beklemesi gibi, çiçeklerin tomurcuğa durması gibi bu karanlıklardan, zulümlerden kurtulacağımız aydınlığın, ışığın umudun tomurcuklarının doğduğu mevsim olacak” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl’de, Newroz, kutlaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı