Haber Detayı
05 Mart 2021 - Cuma 18:12
 
BİNGÖL’DE SICAKLAR 5 DERECENİN ÜZERİNDE ARTTI
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Şubat 2021 ile ilgili sıcaklık analiz raporunu açıkladı. Buna göre, Bingöl’de sıcaklıklar 5 derecenin üzerinde artış gösterdi.
GÜNDEM Haberi
BİNGÖL’DE SICAKLAR 5 DERECENİN ÜZERİNDE ARTTI

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün değerlendirmesine göre, 2021 yılı Şubat ayında ortalama sıcaklıklar Sakarya, Bursa, Balıkesir, Lüleburgaz, Akhisar, Beyşehir, Antakya, Göksun, Elmalı, İç Anadolu Bölgesinin geneli, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Amasya, Tokat, Gümüşhane, Boyabat, Nallıhan, Zile, Bitlis, Divriği, Muradiye, Elbistan çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; yurdun diğer bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Uzun yıllar Şubat ayı ortalama sıcaklığı 3.4 °C iken, 2021 Şubat ayı 6.2 °C olarak gerçekleşti. Şubat ayında en düşük sıcaklık -27.9 ºC ile Erzurum’da, en yüksek sıcaklık ise 27.0 ºC ile Rize’de tespit edildi.

BÖLGESEL DEĞERLENDİRME

MARMARA BÖLGESİ: Ortalama sıcaklıklar, Sakarya, Bursa, Balıkesir, Lüleburgaz çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin Şubat ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 5.4 °C iken, 2021 Şubat ayı 7.7 °C olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -11.8 °C olarak Balıkesir’de, en yüksek sıcaklık ise 26.2 °C olarak Şile’de tespit edildi.

EGE BÖLGESİ: Ortalama sıcaklıklar, Akhisar çevresinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin Şubat ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.7 °C iken, 2021 Şubat ayı 9.2 °C olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -14.2 °C olarak Kütahya’da, en yüksek sıcaklık ise 24.3 °C olarak Milas’ta tespit edildi.

AKDENİZ BÖLGESİ: Ortalama sıcaklıklar, Beyşehir, Antakya, Göksun çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin Şubat ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 8.0 °C iken, 2021 Şubat ayı 10.6 °C olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -16.94 °C olarak Beyşehir’de, en yüksek sıcaklık ise 26.6 °C olarak Dalaman’da tespit edildi.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ: Ortalama sıcaklıklar, Eskişehir, Ankara, Kırıkkale Akşehir, Polatlı, Çiçekdağı, Kulu, Kaman çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin Şubat ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 0.1 °C iken, 2021 Şubat ayı 2.6 °C olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -26.8 °C olarak Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 21.2 °C olarak Karaman’da tespit edildi.

KARADENİZ BÖLGESİ: Ortalama sıcaklıklar, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Amasya, Tokat, Gümüşhane, Boyabat, Nallıhan, Zile çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin Şubat ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 3.3 °C iken, 2021 Şubat ayı 5.8 °C olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -18.4 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek sıcaklık ise 27.0 °C olarak Rize’de tespit edildi.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Ortalama sıcaklıklar, Bitlis, Divriği, Muradiye, Elbistan çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin Şubat ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -3.5 °C iken, 2021 Şubat ayı 0.4 °C olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -27.9 °C olarak Erzurum’da, en yüksek sıcaklık ise 17.4 °C olarak Malatya’da tespit edildi. Bingöl’de şubat ayında ortalama sıcaklar 5.1-6.3 derece olarak tespit edildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi:

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde, gerçekleşti. Bölgenin Şubat ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 5.5 °C iken, 2021 Şubat ayı 8.9 °C olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -7.2 °C olarak Şırnak’ta, en yüksek sıcaklık ise 24.7 °C olarak Ceylanpınar’da tespit edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL’DE, SICAKLAR, 5, DERECENİN, ÜZERİNDE, ARTTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı