Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 00:23
 
Bingöl hasretle beklemeye devam edecek
Bingöl’ün yıllardır ıslah edilmesini beklediği Çapakçur Vadisi ile ilgili verilen sözler yerine getirilmedi. 2016 yılında Bingöl’e gelen eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Çok büyük bir projemiz var, adı: Çapakçur Islahı. Bu proje Bingöl’ümüzün hasretle beklediği bir yatırımdı. Bunun temelini atmak bize düştü” demişti. Temel atıldı ancak gerisi gelmedi. Bingöl projenin gerçekleşmesini hasretle beklemeye devam ediyor.
GÜNDEM Haberi
Bingöl hasretle beklemeye devam edecek

Çapakçur Vadisi, Bingöl’ün yeşil alan olarak kalmış en önemli yerlerinden biri. Vadinin ıslah edilip insanların zaman geçirebileceği bir alana dönüştürülmesi konusu, istisnasız her seçim döneminde siyasilerin birinci öncelikli projeleri arasında yer alıyor. Ancak vadi ile ilgili bugüne kadar verilen vaatler yerine getirilemedi, çalışmalarda projelerden öteye gidilemedi.

İşte 2014 yılından bu yana Çapakçur Vadisi ile ilgili söylenenler ve yaşanan gelişmeler.

20.07.2014

Çapakçur vadisi proje çalışmaları başladı.

Proje çalışmaları ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Bu alanda yapılması düşünülen planlama ile koruma ve sosyal yaşam alanları ile insan hareketlerinin altyapısına uygun ihtiyaçlar ve modeller belirlenerek, kamu ve özel sektör yatırımlarına uygun olarak değerlendirilmesi ve ekonomik yatırımlar yapılmasına katkı sunulacaktır. Bingöl Belediyesi olarak Çapakçur Vadisi’nin önemini algılayan ve bu alanda yapılacak çalışmaların Bingöl’ün kentleşme sürecinde yaşanan sıkıntılarını aşmak üzere bir bilinç ile yaklaşıyoruz. Kentlerin gelişimi, kentsel ihtiyaçlarının ve yaşamsal menavra alanlarının öneminin farkındayız. Bu alanda sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlere konu planlamalar ile kamu ve özel sektörün önündeki sıkışıklığı aşarak, gelişim sağlamayı sürdüreceğiz. Bu bakımdan belediyemiz Bingöl için öngördüğü kalkınma ve kamu yararı olan tüm faaliyetleri zaman geçirmeden yerine getirmek üzere sorumluluğunun bilincindedir. Bu bilinç ile halkımızın tüm beklentilerini karşılamak üzere vadi projesi ile bu vadiye konu insani sosyal yaşam altyapısının kurulacağı çalışmalar bizim için önemli bir alan olacaktır. Bu konuda Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Kalkınma Bakanımız Sn. Cevdet Yılmaz’ın destekleri ile çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir” dedi.

03.11.2014

Çapakçur Vadisi rekreasyon çalışmalarına önümüzdeki yıl başlanacağını belirten Barakazi, “Geleceğe yönelik bir takım projelerimiz var. Malumunuz Bingöl’ün bir köprü beklentisi var. Karayolları tarafından proje çalışmaları yapıldı. Bingöl için güzel bir çalışma olacak. Yine Çapakçur Vadisi’nin rekreasyon çalışmaları yapılacak. Köprünün vadi ile bir bütünlük arzetmesine önem gösterildi. İnşallah önümüzdeki yıl oraya kazma vurulacak. Tabi bu proje bir yılda bitirilecek bir proje değildir. Çalışmalar yapıldıkça, yenilikler eklenecek” dedi.

06-03-2015

Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Çapakçur Vadisi Projesi’nde çalışmalara katkı sunanlara teşekkür ederek, “Bu çalışma aşamasında başlangıçtan şu ana kadar özverili ve inanarak yapıldığı bellidir. Bu çalışmanın Bingöl için önemi tartışılmazdır. Alanda hiçbir kişiyi, ferdi mağdur etmeyerek vadi planlarına uygun çalışmaları biz belediye olarak ya da arazi vasfı ve niteliği değişikliği yapılmak sureti ile tüm Bingöllüleri bu alana ortak edeceğiz. Biz belediye olarak bu alanda kurulacak sistemlerin paradan önce yapılabilirliğine inanarak başladık, süreç düşünme ve eyleme geçme sürecidir. Bir şeyler yapılacaksa bunu Bingöllülerle paylaşmak ve onların görüşlerini alarak, birlikte kentin geleceğine hayırlı işler katacağız. Oluşan planların hayata geçirilmesi için başlangıçta dere ıslahı ve benzeri altyapılar tamamlanarak eş zamanlı olarak bitkisel katkılar devam edecek. Süreçle birlikte kanuni bağlılıklara uygun olarak yap işlet, kiralama, özel mülk alanlarının tasnifi ve ticari vasıf katma yolu ile bireysel ya da bir araya gelecek müteşebbislerimize 10 yıllık bir ticari yatırım potansiyeli ve geleceğe ekonomik gelir ile birlikte doğal dokuya uygun yapılar ile sürdürülebilir kentler katmayı sağlayacağız” dedi.

Seçim vaatlerinden birini gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu söyleyen Başkan Barakazi, “Bingöl Belediyesi olarak Çapakçur Vadisi’nin önemini algılayan ve bu alanda yapılacak çalışmaların Bingöl’ün kentleşme sürecinde yaşanan sıkıntılarını aşmak üzere bir bilinç ile yaklaşıyoruz. Kentlerin gelişimi, kentsel ihtiyaçlarının ve yaşamsal manevra alanlarının öneminin farkındayız. Bu alanda sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlere konu planlamalar ile kamu ve özel sektörün önündeki sıkışıklığı aşarak, gelişim sağlamayı sürdüreceğiz. Bu bakımdan belediyemiz Bingöl için öngördüğü kalkınma ve kamu yararı olan tüm faaliyetleri zaman geçirmeden yerine getirmek üzere sorumluluğunun bilincindedir. Çapakçur Vadi Projesi iddialı olduğumuz projelerden biri. Vadi çalışmasının ilimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

30-03-2015

Bingöl Belediyesi Proje Ekibi tarafından hazırlanan Çapakçur Vadisi Projesi, Özel Kalem Dergisi’nin geleneksel olarak düzenlediği ‘7.Yerel Yönetim Ödülleri’nde ‘Kentsel Tasarım Projesi Ödülü’ne layık görüldü.

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Kentlerin gelişimi, kentsel ihtiyaçlarının ve yaşamsal manevra alanlarının öneminin farkındayız. Bu alanda sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlere konu planlamalar ile kamu ve özel sektörün önündeki sıkışıklığı aşarak, gelişim sağlamayı sürdüreceğiz. Bu bakımdan belediyemiz Bingöl için öngördüğü kalkınma ve kamu yararı olan tüm faaliyetleri zaman geçirmeden yerine getirmek üzere sorumluluğunun bilincindedir. Çapakçur Vadi Projesi iddialı olduğumuz projelerden biri. Ödüle layık görüldüğümüz için Özel Kalem Dergisi yetkililerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bingöl Belediyesi bu proje ile Bingöl İli Kentsel yaşam alanları üretmek amacıyla Çapakçur Vadisi rehabilitasyonu yapılmakta. Projeye konu Çapakçur Vadisi Havzası yerleşime kapatılıp, sosyal, kültürel yaşam alanlarının üretilmesini hedeflemekte. Su planlama, park rekreasyon, yerel bitkisel dokuya uygun vadi ıslahı, eğlence alanları, iaşe ve ibate alanları oluşturulmak üzere sıkışmış kent insanı için sosyal yaşam alanları üretilecektir. Bölge insanı işin sosyal yaşam alanı olma yanı sıra önemli oranda yatırım ve istihdam sağlanacak projeler ile Bingöl için önemli bir alan kazandırılacaktır.

09-10-2015

Bingöl için bölgesel ve yerel kalkınma için acil ve stratejik öneme sahip Çapakçur Vadisi planlama çalışmaları DSİ 94. Şube Şefliği’nin Çapakçur’da yaptığı kazı çalışması ile başlatıldı.

Bingöl Belediyesi tarafından hazırlanan ve 3 Kasım’da ihalesi yapılacak olan ‘Çapakçur Deresi Uygulama Projesi’ kazı çalışmaları Belediye Başkanı Yücel Barakazi, DSİ 94. Şube Şefi Zeki Erdem, belediye başkan yardımcıları ile belediye meclis üyelerinin katılımıyla başlatıldı.

Belediye Başkanı Barakazi, yaptığı açıklamada, Bingöl'ün meskun mahal ve tarım arazilerini taşkınlardan koruyacak proje için uzun süreden beri çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Barakazi, hazırlanan proje ihalesinin 3 Kasım 2015'te Elazığ DSİ 9. Bölge Müdürlüğü’nde yapılacağını hatırlattı.

Seçim vaatlerinden birini gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu söyleyen Başkan Barakazi, “Bingöl Belediyesi olarak Çapakçur Vadisi’nin önemini algılayan ve bu alanda yapılacak çalışmaların Bingöl’ün kentleşme sürecinde yaşanan sıkıntılarını aşmak üzere bir bilinç ile yaklaşıyoruz. Kentlerin gelişimi, kentsel ihtiyaçlarının ve yaşamsal manevra alanlarının öneminin farkındayız. Bu alanda sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlere konu planlamalar ile kamu ve özel sektörün önündeki sıkışıklığı aşarak, gelişim sağlamayı sürdüreceğiz. Bu bakımdan belediyemiz Bingöl için öngördüğü kalkınma ve kamu yararı olan tüm faaliyetleri zaman geçirmeden yerine getirmek üzere sorumluluğunun bilincindedir. Çapakçur Vadi Projesi iddialı olduğumuz projelerden biri. Değerli desteklerinden dolayı Başbakan Yardımcımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz'a çok teşekkür ediyorum. Vadi çalışmasının ilimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

02.11.2015

Köprünün yenilenmesi ve vadi projesinin öncesinde Çapakçur Deresi’nin ıslah edileceğini açıklayan Başbakan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, Bingöl Merkez Çapakçur Çayı Islahı yapım işi ihalesinin 03 Kasım 2015 günü saat 10.00 da Elazığ DSİ 9. Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirileceğini söyledi.

Bingöl Belediye Başkanlığı tarafından çalışmaları yürütülen Çapakçur Vadisi Park ve Rekreasyon Projesi’nin hayata geçirilmesi için gerekli desteğin sunulduğunu, sunulmaya da devam edeceğini dile getiren Yılmaz, ıslah çalışmalarının da bu projenin temelini oluşturacağını kaydetti.

DSİ tarafından yapılacak ıslah çalışmaları sayesinde vadi projesinin maliyetlerinin de önemli oranda düşürüleceğini ve Vadi projesinin hayata geçmesiyle Bingöl’ün yeni bir yüze kavuşacağını vurgulayan Yılmaz; “Bir yandan Bingöl’ün ekonomik altyapısını güçlendirmek için çalışmalar yürütürken, diğer yansan sosyal ve fiziksel dokusuna da katkı sunmaya gayret ediyoruz. Tüm bu çalışmalar bittiğinde Bingöl bambaşka bir atmosfer yakalayacak. Tüm bu çalışmalar şimdiden Bingöl’ümüze hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

02.06.2016

Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Bu alanda yapılması düşünülen planlama ile koruma ve sosyal yaşam alanları ile insan hareketlerinin altyapısına uygun ihtiyaçlar ve modeller belirlenerek, kamu ve özel sektör yatırımlarına uygun olarak değerlendirilmesi ve ekonomik yatırımlar yapılmasına katkı sunulacaktır. Bingöl Belediyesi olarak Çapakçur Vadisi’nin önemini algılayan ve bu alanda yapılacak çalışmaların Bingöl’ün kentleşme sürecinde yaşanan sıkıntılarını aşmak üzere bir bilinç ile yaklaşıyoruz. Kentlerin gelişimi, kentsel ihtiyaçlarının ve yaşamsal menavra alanlarının öneminin farkındayız. Bu alanda sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlere konu planlamalar ile kamu ve özel sektörün önündeki sıkışıklığı aşarak, gelişim sağlamayı sürdüreceğiz. Bu bakımdan belediyemiz Bingöl için öngördüğü kalkınma ve kamu yararı olan tüm faaliyetleri zaman geçirmeden yerine getirmek üzere sorumluluğunun bilincindedir. Bu bilinç ile halkımızın tüm beklentilerini karşılamak üzere vadi projesi ile bu vadiye konu insani sosyal yaşam altyapısının kurulacağı çalışmalar bizim için önemli bir alan olacaktır” dedi.

30.09.2016

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bingöl’e gelerek, bazı projelerin temelini attı. Bu projeler arasında Çapakçur Vadisi de vardı. Eroğlu, Çapakçur Vadisi ile ilgili şunları söylemişti:

“Çok büyük bir projemiz var, adı: Çapakçur Islahı. Bu proje Bingöl’ümüzün hasretle beklediği bir yatırımdı. Bunun temelini atmak bize düştü. Bingöl’ün de, Çapakçur Vadisi’nin de çehresi değiştirecek, şehrimizin uzun zamandır beklediği bu projeyi DSİ-Bingöl Belediyesi ortaklığı ile hayata geçireceğiz. Biz ıslah çalışmasını tamamladıktan sonra Belediyede düşen maliyetler ile beraber vadi projesini hayata geçirecek ve böylece şehrimize çok ciddi bir değer kazandırmış olacağız” dedi.

14.09.2018

Sosyal medyada proje tanıtımları yapıldı ama çalışma yapılamadı. Belediyenin sosyal medya hesabından Çapakçur Vadisinin görüntüleri paylaşılarak alanda yapılacak çalışmalara yer verildi.

Çapakçur Vadisinde yer alacak tesisler şöyle sıralandı:

-Meydanlar

-Kafeler

-Hobi bahçeleri

-At çiftliği

-Ormanlık alanlar

-Seyir terasları

-Parklar

-Kültür evleri

-Go-kart

-Spor tesisleri

-Meyve bahçeleri

-Zimmet tepe

-Restoran

-Teleferik

Ancak bugüne kadar belediye tarafından bahsedilen konularla ilgili bir çalışma yapılamadı.

10.03.2019

AK Parti’den Bingöl Belediye Başkan adayı olan Erdal Arıkan’ın projeleri arasında da Çapakçur Vadisi vardı. Arıkan, Çapakçur Vadisi ile ilgili olarak, “Çapakçur Vadisini etap etap dönüştürmeyi düşünüyoruz. Burada yeşil alanlarıyla, yürüyüş yollarıyla, bisiklet yollarıyla, açık spor alanlarıyla, sosyal donatılarıyla, yamaçlarının çok güzel bir şekilde değerlendirilmesiyle Çapakçu Vadisini, inşallah 5 yıl içerisinde vatandaşlarımızın faydalanabileceği bir yaşam alanına dönüştüreceğiz” demişti.

Arıkan’ın çalışma yapıp yapmayacağı önümüzdeki yıllarda belli olacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, hasretle, beklemeye, devam, edecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı