Haber Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 11:29
 
Bingöl Umut Kervanı, 187 aileye yardım dağıttı
Bingöl Umut Kervanı, Mart ayında 187 aileye 27 bin 646 TL değerinde ayni, nakdi, kahvaltı ve kırmızı et yardımında bulundu.
YAŞAM Haberi
Bingöl Umut Kervanı, 187 aileye yardım dağıttı

Bingöl Umut Kervanı Derneği, 2021 yılı Mart ayına ait faaliyet raporlarını açıkladı.

Yapılan çalışmalarla ilgili yazılı açıklama yapan Bingöl Umut Kervanı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İlhami Demir “Mart ayında, 157 aileye 19 bin 706 TL değerinde gıda, 12 aileye 5 bin 900 TL nakdi, 12 aileye bin 320 TL kırmızı et, 6 aileye 720 TL değerinde kahvaltı yardımı olmak üzere toplamda 187 aileye 27 bin 646 TL değerinde ayni ve nakdi yardımda bulunduk” dedi.

MALIN ŞÜKRÜ, ONU ALLAH YOLUNDA İNFAK EDEREK OLUR

Her nimetin şükrünün kendi cinsinden olduğunu vurgulayan Demir, “Muhtaçlara yardımda bulunmak, Allah’ın hoşnutluğunu kazanma niyeti bulunan ve Müslümanlara fayda sağlayan harcama yapmak Allah yolunda infak sayılabilir. ‘Vermek’ insana hiçbir maddi imkânla satın alınamayacak bir tatmin duygusu ve huzur getirir. Mutlu ve huzurlu olmak istiyorsak sahip olduklarımızı olmayanlarla paylaşmalı ve aramızdaki bağları güçlendirmeliyiz. Her nimetin şükrü kendi cinsindendir demiştik. Malın şükrü ise onu Allah yolunda infak ederek olur. İnfak, kelime anlamı itibarıyla “bitirmek, elden çıkarmak” gibi anlamlara gelse de dini bir terim olarak “Allah’ın rızasını (hoşnutluğunu) kazanmak amacıyla kişinin kendi servetinden harcama yapması, muhtaçlara yardımda bulunması” anlamına gelir. Kuran-ı Kerim’de yaklaşık yetmiş ayette infak kavramı “Allah rızası için harcama yapma” anlamında geçmektedir. Sahip olduğumuz servetin asıl sahibi Allah’tır. Ne güzel söylemiş Yunus Emre: “Mal sahibi, mülk sahibi/Hani bunun ilk sahibi/Mal da yalan, mülk de yalan/Var biraz da sen oyalan...” Bize emanet olarak verilen bu servetten başkaları için de harcamak gerekir.

Bu çalışmalarda emeği geçen herkesten Allah razı olsun” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, Umut, Kervanı,, 187, aileye, yardım, dağıttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı