Haber Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 23:25
 
“Bingöl’ün tamamı afet kapsamına alınsın”
Bingöl’ün birinci derecede deprem bölgesinde yer aldığını ve 7’nin üzerinde deprem beklendiğini belirten İyi Parti Milletvekili Lütfü Türkkan, Bingöl’ün tamamının afet kapsamına alınmasını istedi.
GÜNDEM Haberi
“Bingöl’ün tamamı afet kapsamına alınsın”

Birinci derecede deprem bölgesinde yer alan ve tarih boyunca defalarca yıkıcı depremlere sahne olan Bingöl, 14 Haziran 2020 tarihinde Karlıova’da meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki depremle yeniden gündeme geldi. Depremin ardından açıklamalarda bulunan uzmanlar, Bingöl’de özellikle Yedisu bölgesinde 7’nin üzerinde deprem beklendiğini sık sık dile getiriyor.

Bingöl’ün deprem gerçeği, İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın da gündemindeydi. Meclis genel kurulunda konuşan Türkkan, Bingöl’ün tamamının afet kapsamına alınması gerektiğini ifade etti.

Türkkan, şunları söyledi: “Bingöl, hem Doğu Anadolu hem de Kuzeydoğu Anadolu fay hattı üzerinde yer almasıyla deprem riski bulunan illerimizin başında yer alıyor. Nitekim, en son bir ay önce ciddi bir deprem yaşadı Bingöl.

Bu depremin ardından, Bingöl’ün Adaklı, Yedisu, Karlıova ilçelerinde hak sahipliği verilme noktasında bazı çalışmalar yapılsa da Bingöl’de yaşayan vatandaşlarımız Bingöl merkezin ve bütün ilçelerinin afet kapsamına alınmasını istiyor çünkü depremin ardından evleri zarar gören vatandaşlarımızın evlerini yenilemeye gücü yetmiyor. Uzmanlar ‘Bu bölgede 7 ve üzerinde deprem bekleniyor’ diye bağırıyorlar. Buradan üzülerek sormak istiyorum: Bingöl’ün afet bölgesi ilan edilmesi için insanlarımızın hayatını kaybetmesi mi gerekiyor?”

“YOL ÇALIŞMALARI HALA TAMAMLANMADI”

Bingöl’ün şehirler arası karayollarına da değinen Türkkan, “2002 yılında başlatılan duble yol projesi kapsamında Bingöl-Diyarbakır, Bingöl-Elâzığ, Bingöl-Erzurum ve Bingöl-Muş kara yolları hâlâ tamamlanamadı, tamamlanamadığı gibi şimdi yeni bir ihaleye çıkılıyor. Bu yolların yapımı on sekiz yıldır niye bitmedi? Bu sayede birileri zengin mi ediliyor? Merak ediyoruz.

Yine, Bingöllüler, on üç yıl önce başlayan, her seçim döneminde kendilerine söz verilen ancak hâlâ bir arpa boyu yol alınamayan bir başka proje, Çapakçur Vadisi Projesi’nin de bitmesini bekliyor.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bingöl’ün, tamamı, afet, kapsamına, alınsın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı