Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 17:32
 
‘BİZİM EVDE KİTAP OKUNUYOR’ PROJESİ
Bingöl Hürriyet Koleji, kitap okuma konusunda toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla ‘Bizim Evde Kitap Okunuyor’ projesi başlatıldı.
EĞİTİM Haberi
 ‘BİZİM EVDE KİTAP OKUNUYOR’ PROJESİ

Pandemi sürecinde zamanlarının büyük bölümünü evde geçiren çocuklar başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin kitap okuması amacıyla ‘Bizim Evde Kitap Okunuyor’ projesi hayata geçirildi.

Proje ile ilgili Bingöl Hürriyet Koleji’nden yapılan açıklamada, “Okumak, çocuklarımıza kazandıracağımız en büyük yetenektir” denildi.

Açıklamada, “Günümüzde özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte; sosyal medya, internet ve televizyon karşısında daha fazla vakit geçirmeye başladık. Özellikle çocuklarımız bu konuda bizden bir adım daha öndeler çünkü teknoloji onların hayatının her alanında mevcut ve bilişsel (zihinsel) gelişimleri de buna göre gelişiyor. İnternet, tv ortamlarında içeriklerin hazır bil halde sunulması her yaştan bireyin araştırma, öğrenme sürecini zayıflatıyor. Sayın ebeveynler, çocuklarınız sizi örnek alacaklardır onlarla birlikte kitap okumanız bu alışkanlıkları daha kolay edinmesini sağlayacaktır.

Okumak, çocuklarımıza kazandıracağımız en büyük yetenektir. Başarının temeli, aklın ışığı kalbim nurudur. Bu yetenek; çocuklarımızın düşünce dünyasını zenginleştirecektir, hayat boyunca onları değerli kılacaktır. Ailece kitap okuyalım, çocuklarımıza bu yeteneği kazanmalarında örnek olalım.

Hafta içi her gün 20:00’de hep birlikte evlerimizde kitap okuyalım” denildi.

KİTAP OKUMAK NELER KAZANDIRIYOR?

Açıklamada, kitap okumanın faydaları ile ilgili şu ifadelere yer verildi: “Bireyin düşsel dünyasını zenginleştirir. Kendini anlata bilmesini ve başkalarını anlayabilmesini sağlar.  Kendi kendine öğrenme sürecine katkıda bulunur. Aile içi sağlıklı bir iletişim imkânı sağlar. Farklı kültürleri tanır. Toplumda saygı ve sevgi görür. Başarılı bir eğitim hayatında yardımcı olur. Kitap okuma; şiddetten, kötü alışkanlıklardan uzaklaştırır. Kendini bilen, dürüst, nezaketli doğru ve yanlışı ayırabilen birey yetiştirir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ‘BİZİM, EVDE, KİTAP, OKUNUYOR’, PROJESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı