Haber Detayı
16 Haziran 2022 - Perşembe 19:20
 
“BÖLGEDE DOKTOR TUTMAKTA ZORLUKLAR YAŞIYORUZ”
Meclis genel kurulunda konuşan Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Bingöl gibi geri kalmış bölgelerde doktor tutmakta zorluklar yaşadıklarını belirterek, sözleşmeli doktorlukla uzman doktor eksikliğinin giderileceğini söyledi.
SİYASET Haberi
“BÖLGEDE DOKTOR TUTMAKTA ZORLUKLAR YAŞIYORUZ”

Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri sırasında konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, bölgede doktor tutmakta zorlandıklarını söyledi.

Kanun teklifinde, sağlık çalışanları için önemli iyileştirmelerin söz konusu olduğunu ifade eden Yılmaz, “Maliyetlerine baktığımız zaman, hekim aylıklarında emeklilikte yapılan iyileştirmenin bütçeye yıllık maliyeti 817 milyon TL. Çalışanlarla ilgili yapılan düzenlemelerin bütçemize yıllık maliyeti 10 milyar 638 milyon TL.

Bir de 10 bin TL’nin altında hastanelere borcu olanların bu borçları da siliniyor biliyorsunuz. Onu da dâhil ederseniz yıllık 12 milyar Türk Lirasına yakın bir maliyetten bahsediyoruz. Tabii ki gibi gönül ister ki daha fazla da yapılsın ama bu atılan adımı da küçümsememek gerekir. Hem çalışanlar açısından hem de özellikle hekim emeklileri açısından önemli bir iyileştirme. Ülkemizin imkânları geliştikçe inşallah daha da fazlası yapılır” dedi.

“DOKTOR TUTABİLMEKTE ZORLUKLAR YAŞIYORUZ”

Uzman doktor ihtiyacının sözleşmeli doktorlarla giderileceğini vurgulayan Yılmaz, “Uzman hekim eksikliğini tamamlamak için sözleşmeli doktor kadrosu arttırılarak hekim ihtiyacı karşılanacaktır. Burada, bir Bingöl Milletvekili olarak da bunun önemli olduğunu ifade etmek isterim. Biliyorsunuz, daha geri kalmış -nispeten diyelim- bölgelerimizde doktor tutabilmekte zorluklar yaşayabiliyoruz” dedi.

Bunun üzerine CHP Afyonkarahisar Milletvekili “O da sizin ayıbınız.” karşılığını verdi.

Yılmaz, şöyle devam etti: “Bu, ilave 5 bin sözleşme imkânı bu anlamda çok çok kıymetli. Özellikle doktor tutmada zorluk yaşanan bölgelerimizde daha yüksek sabit ücretlerle kadrolu, sözleşmeli imkânı verilerek, kurumsal bazda, hastane bazında bu imkânlar sağlanarak bu sorunun çözümünde önemli bir adım atılmış olacaktır. Bu konuda, özellikle, bölgeler arası dengeyi düzeltme anlamında önemli bir adım olduğunu ifade etmek isterim.

Ayrıca, kamuda çalışmayı cazip emeklilik istisnasıyla teşvik etmiş oluyoruz.

Bu yasayla, ek ödeme yapamayan hastane kalmamış olacaktır; bu da önemli. Doktorun tercihinden bağımsız bir şekilde hastanedeki koşullardan dolayı performans gösteremeyenler, dolayısıyla, performans ücreti alamayanlar da bu şekilde ücret almış olacaklardır; tüm hastanelerimiz bu imkandan, hastane bazlı dağıtım sisteminden yararlanmış olacaklardır. Bundan, şehir ve ülke bazlı dağıtım sistemine geçiyoruz. Dolayısıyla, tüm hastaneler bu imkândan istifade etmiş olacaklardır, bu da genel memnuniyet düzeyi açısından bence önemli bir unsur.”

“KIYAMETE KADAR SORUNLAR BİTMEZ”

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Cevdet Yılmaz’a seslenerek, “Sayın Bakan, bakanlık yaptınız. Yirmi yılda Bingöl’ü düzeltememişseniz, hâlâ problem varsa, hâlâ insanlar gitmiyorsa, hâlâ İstanbul sürgün yeriyse bu iktidarın problemidir” dedi.

Bunun üzerine Yılmaz, şunları söyledi: “Ben eski bir Kalkınma Bakanı olarak şunu söylemek isterim: Kıyamete kadar sorunlar bitmez. “Kalkınma” dediğimiz şey sorunların bittiği bir duruma ulaşmak değildir, daha basit sorunları çözüp daha karmaşık sorunlarla uğraşma sürecidir; “gelişme” dediğimiz, “kalkınma” dediğimiz hadise budur. Sorunsuz bir dünya hayal ediyorsanız öyle bir dünya yok. En gelişmiş ülkelere de gidin, sağlıkta da başka alanlarda da çok çeşitli sorunlar tartışılır. Önemli olan, temel sorunları çözüp daha ileri, daha karmaşık sorunlarla uğraşmadır; biz de onu yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.”

DOKTOR YOKSA KİM SORUMLU BUNDAN?

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit ise, “Sağlık bir ekip işidir ve siz bu sağlıktaki dönüşümle beraber her gün ekibi parçaladınız, her gün. Bakın, 10 tane istihdam biçimi getirdiniz; 4/A, 4/B, sözleşmeli, çakılı, bilmem ne, bilmem ne. Ya, böyle bir şey olabilir mi? İnsanın yani bir ülkenin bir istihdam biçimi olur ama o da en nitelikli şekilde yapılır, en demokratik şekilde organize edilir. Şimdi, burada Komisyon Başkanı diyor ki: “Bingöl'e doktor bulamıyorum.” Soruyorum AKP’ye: Yirmi yıldır iktidarda siz varsınız; Bingöl'de, Muş'ta, Siirt'te, Van'da, Hakkâri'de doktor yoksa kim sorumlu bundan? Şimdi sözleşmeli kadrosunu artırarak doktor göndermek çözüm mü? Çözüm değil. Siz gelin, barışın yolunu açın; oraya gidecek doktor da çok, hemşire de çok, çalışan da çok diyorum” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “BÖLGEDE, DOKTOR, TUTMAKTA, ZORLUKLAR, YAŞIYORUZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı