Haber Detayı
01 Mart 2021 - Pazartesi 18:25
 
BOYACILIK YAPARAK İKİ ÇOCUK OKUTTU
Bingöl’de 20 yıl önce 1 Mart tarihini ‘Dünya Boyacılar Günü’ ilan eden ve her yıl tek başına bu günü kutlayan 52 yaşındaki ayakkabı boyacısı Doğan Dölçek, 1 metrekarelik dükkanından elde ettiği kazançla biri doktor, diğeri öğretmen iki çocuk yetiştirdi.
GÜNDEM Haberi
BOYACILIK YAPARAK İKİ ÇOCUK OKUTTU

Bingöl’de 10 yaşındayken ayakkabı boyacılığına başlayan Doğan Dölçek (52), 42 yıldır bu mesleği icra ediyor.

Yenişehir Mahallesi Hükümet Caddesinde kendisine tahsis edilen kulübede ayakkabı boyacılığı yapan Dölçek, 2001 yılında 1 Mart’ı ‘Dünya Boyacılar Günü’ ilan etti. Her yıl 1 Mart’ı kendi başına kutlayan Dölçek, 1 metrekarelik büfesinden elde ettiği kazançla iki çocuğunu meslek sahibi yaptı.

Bir çocuğu doktor, diğer öğretmen olan iki çocuk yetiştiren Dölçek, her gün işe tıraşlı ve kravatlı gelerek mesleğine saygı duyduğunu söyledi.

Hastalığına rağmen iki çocuğunu büyütüp meslek sahibi yaptığını söyleyen Dölçek, “Dünya boyacılar gününü 1 Mart 2001 yılında ilan ettim ve o günden bu yana 1 Mart tarihini ‘Dünya boyacılar günü’ olarak kutluyorum. Ömrüm bu meslekte gitti. 10 yaşından bu yana ayakkabı boyacılığı mesleğini yapıyorum. Uzun yıllardır epilepsi hastası olmama rağmen bu halimle 2 çocuk büyüttüm ve meslek sahibi oldular çok şükür. Bir çocuğum doktor diğeri ise öğretmen oldu. 1 Mart tarihini dünya boyacılar günü olarak kutluyorum. Her günde bıkmadan usanmadan mesleğimi yapıyorum. Mesleğime bir devlet memuru ve amiri gibi geliyorum. Kıyafetlerimi giyip görevimi yapıyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BOYACILIK, YAPARAK, İKİ, ÇOCUK, OKUTTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı