Haber Detayı
02 Mayıs 2017 - Salı 12:03
 
Boynuzlu yılan efsanesi gerçek oldu
Türkiye’de 47 yılan türü arasında yer alan Boynuzlu Engerek’in Kiğı Şeytan Dağlarında yaşadığı ortaya çıktı.
SOLHAN Haberi
Boynuzlu yılan efsanesi gerçek oldu

Haber: Yunus BUDAK

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 13. Bölge Müdürlüğü tarafından 2014 Temmuz döneminde hazırlanan ‘Bingöl Kiğı Şeytan Dağları, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası Yönetim ve Çalışma Planı’ kapsamında Şeytan Dağlarında;  Kocabaş yılan, Kırmızı yılan, Kör yılan, Sarı yılan, Boynuzlu engerek ve Kedigözlü yılan gibi çok sayıda tür kayıt altına alındı.

 Bingöl’ün Yedisu, Kiğı ilçeleri ve Tunceli Pülümür sınırlarında bulunan Peri Çayının güneyinden yükselen Şeytan Dağları, dış dünyadan izole bir yaşam barındırıyor.  Bingöl şehir merkezinde 125 kilometre uzaklıkta olan Şeytan Dağları 2 bin 913 metre yüksekliğe sahip. Senenin üçte biri karla kaplı olan bölge, 2014 yılında Yaban Hayatı Geliştirme Sahası kapsamına alınmış. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 13. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmada, alanda Mazı Meşesi, saplı meşe, Söğüt, Çınar, Titrek Kavak, Akçaağaç, Ahlat, Alıç, Dişbudak, Kızılağaç, Karaağaç gibi ağaç türleri tespit edildi.

ÇENGEL BOYNUZLU YABAN KEÇİSİ

Ormanlık alanlarda boz ayı, yaban keçisi, çengel boynuzlu yaban keçisi, kirpi, yabani tavşan, kurt, tilki, yaban kedisi, ağaç sansarı, yaban domuzu, sivri burunlu tarla faresi, küçük nalburunlu yarasa, cüce yarasa, yabani tavşan, kayalık faresi, orman faresi, ev faresi, doğu faresi, Arap tavşanının yaşadığı görüldü.

MAVİ DOĞAN VE EBABİL KUŞU

Bölgede, kuş türleri arasında; Karaleylek, leylek, Gece balıkçılı, Atmaca, Kızılşahin, Mavi Doğan, Kerkenez, üveyik, Kaya güvercini, Ebabil, Kuyrukkakan, Leş kargası, Sığırcık, Keklik, Bıldırcın, Tepeli koygar bulunuyor.

SÜRÜNGENLER

Alanda, Adi tosbağa, ince parmaklı keler, İri yeşil kertenkele, Oluklu kertenkele, Tarla kertenkelesi, Sarı kertenkele, Kocabaş yılan, Kırmızı yılan, Kör yılan, uysal yılan, Sarı yılan, Çukurbaşı yılan, Hemşin yılanı, Kedigözlü yılan, Mahmuzlu yılan ve Boynuzlu engerek tespit edildi. Tespit edilen  türlerden en dikkat çekesi ise Boynuzlu engerek. Türkiye’de nadir bulunan Boynuzlu engerek zehirli yılan türleri arasında bulunuyor.

PERİ ÇAYINDA YAŞAYAN BALIK TÜRLERİ

Bölgede bulunan Peri Çayında siraz balığı, karabalık, gümüşbalığı, tatlı su kefali, akçapak balığı, kızılkanat, bıyıklı balık, dikenli yılanbalığı ve turna balığı tespit edilen türler arasında.

ENDER DOĞAL GÜZELLİKLERE SAHİP

Saha araştırması sonucunda ise, Yaban keçisi ve çengel boynuzlu dağ keçisi üreme, beslenme ve yaşama alanları Kelkaş Vadisi ve Peri Çayı’nın Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ile doğrudan bağlantılı olduğu,  her iki habitatın bozulması halinde hedef türlerin alanda yaşamlarını devam ettirememelerine sebep olacağı belirtiliyor. Ayrıca her iki habitatın ender doğal güzelliklere ve doğa turizmi potansiyeline sahip olduğu, üzerlerinde mevcut doğal yapılarını bozacak kullanımlar ve kullanım taleplerinin Yaban Hayatı Geliştirme Sahasının var olma nedenlerini ortadan kaldırabilecek düzeyde olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Kaynak: (Haber merkezi) - Haber merkezi Editör:
Etiketler: Boynuzlu, yılan, efsanesi, gerçek, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı