Haber Detayı
24 Mayıs 2021 - Pazartesi 18:29
 
BÜYÜK ACININ 28. YILI
Bingöl-Elazığ karayolunda 28 yıl önce şehit edilen 33 asker için anma töreni düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
BÜYÜK ACININ 28. YILI

24 Mayıs 1993 tarihinde Bingöl-Elazığ karayolunda şehit edilen 33 er için Anıttepe’de ‘Anma Töreni’ düzenlendi.

Anma Töreni 33 Er Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törende konuşan BİŞHAK Derneği Başkanı Naim Tan, “Bugün burada 24 Mayıs 1993 yılında silahsız ve savunmasız bir şekilde hain ve alçak PKK terör örgütü tarafından şehit edilen 33 erimizin 28. şehadet yıl dönümünde onları anmak, hatıralarını yaşatmak için bir aradayız” dedi.

Günün anlam ve önemi üzerine konuşan İstihbarat Kurmay Binbaşı Ahmet Erbey ise, şunları söyledi: “Düzenlenen bu törenle amacımız vatanımız, milletimiz ve bayrağımız uğruna canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi asla unutmadığımızı ve ebediyete kadar da unutmayacağımızı, bununla birlikte karşı karşıya olduğumuz hainliğin hala farkında olmayan ve terörün dini, dili ve milleti olmadığını görmek istemeyen gözlere de bu hainliği göstermektir. Eli kanlı hainlerin Bingöl’ü seçmesinin nedeni, terörün gerçek yüzünü gören Bingöllülere diğer illerde yaşayan vatandaşlarımızın gözünde düşman etmektir. Oysa Bingöl halkı güzel ülkemizin dört bir köşesini geçmişte olduğu gibi düşmana karşı bugün de savunmakta ve şehit ya da gazi olmaktadır” dedi.

Anıttepe’de gerçekleşen program şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Ahmet Süzen tarafından dua edilmesi ile devam etti.

Daha sonra Vali Kadir Ekinci ve protokol üyeleri tarafından şehit 33 asker anısına yapılan temsili mezarlara karanfil bırakıldı, dualar edildi.

Vali Kadir Ekinci, “28 yıl önce şehit olan yiğitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu topraklar için toprağa düşen kahramanlarımızı asla unutmayacak, aziz hatıralarını daima canlı tutacağız. Şehitlerimizin ruhu şad, mekanları cennet olsun” dedi.

Anma törenine Vali Ekinci’nin yanı sıra Belediye Başkanı Erdal Arıkan, 49. Komando Tugay Komutan V. T. Albay Ercan Aygündüz, kurum müdürleri, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜYÜK, ACININ, 28., YILI,
Yorumlar
Haber Yazılımı