Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 17:39
 
BÜYÜK DEPREM ERZİNCAN-KARLIOVA ARASINDA BEKLENİYOR
Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’de büyük depremin Erzincan-Karlıova arası ile İstanbul’da beklendiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
BÜYÜK DEPREM ERZİNCAN-KARLIOVA ARASINDA BEKLENİYOR

Birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Bingöl, deprem uzmanlarının sık sık uyardığı illerin başında geliyor. Doğu Anadolu Fayı (DAF) ve Kuzey Anadolu Fayının (KAF) kesişim noktasında bulunan Bingöl, en son 14 Haziran 2020 tarihinde meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki Karlıova depremiyle sarsıldı.

Bingöl ile ilgili sık sık uyarılarda bulunan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, bir kez daha Bingöl’ü işaret etti. Euronews’te yer alan habere göre Görür, şunları söyledi: “Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde Elazığ depremi meydana geldi. 600 kilometre uzunluğundaki bu fay uzun zamandır sessizdi. Elazığ depremi ciddiye alınmalı çünkü stresini sağa sola transfer etmiş olabilir. Halbuki Kuzey Anadolu Fayı 1930'dan 1999'a kadar yedinin üzerinde sekiz tane deprem üretti. Ve enerjisini boşaltmadığı iki yer var. Marmara İstanbul ve Yedisu fayının olduğu yer Erzincan-Karlıova arası. Buralarda iki büyük deprem bekliyoruz şu anda. Kuzey Anadolu böyle davranırken, Doğu Anadolu Fay hattında en son depremler 1800'lerde yaşandı. O zamandan bu yana sessizdi. Dolayısıyla ilk büyük deprem 24 Ocak 2020'de Elazığ'da oldu. Doğu Anadolu Fay hattında böyle bir deprem meydana gelince ilk yer bilimci olarak bu fayın uyandığını ve endişe ettiğimi söyledim. Bunun nedeni de Doğu Anadolu Fayının da Kuzey Anadolu Fayı gibi davranabileceğidir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜYÜK, DEPREM, ERZİNCAN-KARLIOVA, ARASINDA, BEKLENİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı