Haber Detayı
25 Ocak 2021 - Pazartesi 18:45
 
ÇIĞ UYARISI!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu Anadolu Bölgesi illeri için çığ uyarısı yaptı. Bingöl, 274 olayla çığa en fazla maruz kalan il durumunda.
GÜNDEM Haberi
ÇIĞ UYARISI!

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıda, “Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riski olmasından meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

TÜRKİYE’DE ÇIĞ PROBLEMİ

Türkiye’de yaşanan çığ olayları ile ilgili şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’nin özellikle kuzey-kuzeydoğu ve doğu kesimlerinde, çığ olayına uygun topografik ve meteorolojik koşullara sahip dağlık alanlar mevcuttur. Ortalama yüksekliği 1000 m’yi geçen ve çığ oluşumuna uygun alanların yüzölçümü bu bölgeler içinde çok yüksek bir yüzdeye sahiptir. Dağlık alanların, Türkiye yüzölçümünün yaklaşık 1/3’ünü oluşturduğunu düşünecek olursak, çığ olayının meydana geldiği alanların yayılımının ne kadar büyük olduğu anlaşılır. Bu bölgelerde meydana gelen çığlar, yerleşim yerlerini, yolları, turistik tesisleri ve diğer bütün devlet yatırımlarını tehdit etmektedir. Çığ olayının yerleşim yerlerine etkisi her afet türü gibi sosyal ve ekonomik açıdan olmaktadır.”

GEÇEN YIL 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Geçen yıl Solhan İlçesi Gençtavus Köyü Sivrice Mezrasında çığ olayı meydana gelmişti. Çığ altında kalan 1 kişi hayatını kaybetmişti.

-1950’DEN GÜNÜMÜZE ÇIĞ OLAYLARI-

1950 yılından günümüze meydana gelen çığ olayları incelendiğinde Bingöl 274 olay ile ilk sırada yer alıyor. Bingöl’ü 265 çığ ile Bitlis, 170 çığ ile Tunceli ve 81 çığ ile Malatya takip ediyor. Bu dört ilde meydana gelen çığlar, toplam çığların yüzde 49 gibi önemli bir bölümünü oluşturuyor. 1950’den günümüze meydana gelmiş çığ olaylarının yaklaşık yarısı; Bingöl, Bitlis, Tunceli ve Malatya illerinde meydana geldi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇIĞ, UYARISI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı