Haber Detayı
09 Aralık 2020 - Çarşamba 18:09
 
Çapakçur Vadisi kentsel dönüşüm alanından çıkartıldı
2009 yılında kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Çapakçur Vadisi yamaç kısımları, önceki gün alınan kararla kentsel dönüşüm alanından çıkarıldı.
GÜNDEM Haberi
Çapakçur Vadisi kentsel dönüşüm alanından çıkartıldı

Çapakçur Vadisinin Saray, Karşıyaka, Bahçelievler, Yenişehir ve Kültür Mahallerini kapsayan yamaç kısımları, Bingöl Belediyesi Meclisinin 03 Haziran 2009 ve Bakanlar Kurulunun 13 Ağustos 2012 tarihli kararı ile kentsel dönüşüm alanı ilan edildi.

Belirlenen alanın kentsel dönüşüm kapsamından çıkarılması konusu, Bingöl Belediyesi Meclisi aralık ayı toplantısında görüşüldü.

Toplantıda, şu karar alındı: “İlimiz merkezinde bulunan Saray, Karşıyaka, Bahçelievler, Yenişehir ve Kültür Mahallerini kapsayan Çapakçur Vadisi ile her iki tarafında bulunan yamaç kısımları Belediye Meclisinin 03/06/2009 tarih ve 44 sayılı kararı ile Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edilmiş olup, Bakanlar Kurulunun 13/08/2012 tarihinde onaylanarak Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Zeminde ve imar planı üzerinde yapılan incelemelerde mevcut sınırın bazı kısımlarının imar planı ile uyumlu olmadığı ve son yıllarda yapılan şahıs ve resmi kurumlara ait yapıları kapsadığı, sınırın bazı bölgelerde vadinin yamaç kısmının dışından düz alanlardan geçirildiği, bu alanların ise imar planında konut alanı olarak planlandığı, sınırın bazı imar adalarında ada içlerinden geçirilerek plan ve yapılaşma bütünlüğünün bozulduğu görülmüştür.

Buna göre; Aşağı Çarşıdan geçen Çapakçur Çayının kenarlarında park alanlarının (yeşil bantlar) oluşturularak ve yine aşağı çarşıda yapılaşmaya müsait olmayan alanların jeolojik açıdan sakıncalı olduklarının imar planında gösterilerek mevcut kentsel döşünüm sınırının tamamıyla kaldırılmasına oy birliği ile karar verildi.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çapakçur, Vadisi, kentsel, dönüşüm, alanından, çıkartıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı