Haber Detayı
20 Nisan 2021 - Salı 17:14
 
ÇAPAKÇUR VADİSİ'NİN DENGESİ BOZULDU
Çapakçur Vadisinde yapılan tersip bentlerinin sel felaketinde tahrip olması nedeniyle balık geçişleri kapatıldı. Bölge halkı, balıkların vadinin yukarısına giderek yavru bırakabilmesi için geçiş yollarının oluşturulmasını istiyor.
GÜNDEM Haberi
ÇAPAKÇUR VADİSİ'NİN DENGESİ BOZULDU

DSİ 9. Bölge Müdürlüğü ile yüklenici firma arasında 2020 yılında imzalanan Çapakçur Çayı Taşkın Koruma İnşaatı ile ilgili sözleşmeye göre, üst havzada 11 adet tersip bendi, 35 metre genişliğinde ve 9158 metre uzunluğunda trapez kesitli beton kanal imalatları yapılacak.

Bölge halkı, yapılacak bu çalışmaların seli önleyemeyeceğini, aksine doğal yaşamı ve doğal dengeyi bozacağını belirtiyor.

İhalenin iptali için DSİ’ye başvuran bir vatandaş, “Çapakçur Vadisinde yer alan Alıncık köyü sakini olarak bu projenizin seli önleyemeyeceğini, tam aksine vadideki doğal yaşamı ve doğal dengeyi bozacağına, ayrıca gereksiz yüksek maliyet ile hazinenin zarara uğratılacağı kanısındayım. Çapakçur Vadisinde selin oluşumu, Şaban Köyü ile Yelesen Köyü mıntıkasındaki dağ yamacında bulunan toprak cinsinden kaynaklanmaktadır. Yüzyıllardır vadi köylüleri, bunu yaşam tecrübesi ile kanıtlamış durumdadırlar. Bu lokal bölgedeki toprağın yağmur suyu ile teması sırasında toprakta hızlı bir çözülme yaşanmakta ve bu toprağın akarsuya ulaşmasıyla sel oluşmaktadır.

Bunun önlenmesi için bu lokal bölgede makine çalışması, taraça yapım taş duvar ve ağaçlandırma gibi daha az maliyetli bir çalışma ile bu akarsu üzerinde asla sel oluşmayacağı kanaatindeyiz. Ayrıca vadide meskun köylüler, bu işin durdurulması ve vadinin doğallığına müdahale edilmemesi konusunda hemfikirdir. Çapakçur Vadisi, en fazla endemik bitki türünün bulunduğu Bingöl’ün oksijen deposu olarak bilinmektedir. Vadinin balçık ile dolmaması, doğal güzelliğine müdahale edilmemesi ve az maliyet ile sorunun çözülmesi konusunda projenizin iptal edilerek, belirttiğimiz çözüm seçeneğinin uygulanmasını istiyoruz” talebinde bulundu.

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN CEVABI

Dilekçeye cevap veren DSİ Elazığ 9. Bölge Müdürlüğü, şu ifadelere yer verdi: “Bölge müdürlüğümüz işlerinden olan ‘Bingöl-Merkez Çapakçur Çayı İkmali’ işinde taşkın riskini azaltmak ve rüsubatı engellemek için üst havzaya tersip bentleri yapılması planlanmaktadır. Yapılacak olan tersip bentleri, belirli bir yükseklikte olup söz konusu havzayı tamamen rüsubatla doldurması söz konusu değildir. Ayrıca biriken rüsubat, belirli aralıklarla kurumumuzca düzenli olarak temizlenecektir. Böylece vadinin doğal hayatına herhangi bir zarar verilmemekle birlikte meydana gelebilecek olası bir taşkın riski de azaltılmış olacaktır. Ağaçlandırma çalışması ise kurumumuzun yetki alanında olmadığından tarafımızca böyle bir çalışma yapılması mümkün değildir.”

BALIK GEÇİTLERİ YAPILMALI

Çapukçur Vadisinde daha önce yapılan tersip bentlerinin sel felaketinde kırılması sonucunda şuan balıkların vadinin yukarısına gidemediğini belirten bölge halkı, Abdullah Bazencir Köprüsünün üst tarafında ve daha yukarısında yer alan bentlerin önünün taşla doldurularak balıklar için geçiş yolu oluşturulmasını istiyor.

Balıkların vadinin yukarısına giderek yavru bırakma mevsimi olduğunu belirten bölge halkı, zaman kaybedilmeden DSİ tarafından bu çalışmanın yapılmasını istiyor.

Bölge halkı, bundan sonra yapılacak çalışmalarda da, balıklar için geçiş yollarının oluşturulması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAPAKÇUR, VADİSİ'NİN, DENGESİ, BOZULDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı