Haber Detayı
30 Aralık 2020 - Çarşamba 18:10
 
CEVAP VERMESİ GEREKEN YILMAZ VE BERDİBEK'TİR
Aydemir, Bingöl ile ilgili dile getirdiği sorunlara cevap vermesi gereken kişilerin, Bingöl halkı tarafından seçilmiş Cevdet Yılmaz ve Fevzi Berdibek olduğunu söyledi.
SAĞLIK Haberi
CEVAP VERMESİ GEREKEN YILMAZ VE BERDİBEK'TİR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, geçen hafta meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, Bingöl’ün yoksulluk ve işsizlikte ikinci sırada olduğunu belirtmişti.

Aydemir’e cevap veren Bingöl Valiliği, yazılı açıklama yaparak, Bingöl’ün, göreli yoksulluğun en düşük olduğu bölgede yer aldığını ifade etmişti.

Valilik açıklaması üzerine HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, yeni bir açıklama yaparak, “TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğum konuşma sonrasında; AKP Bingöl İl Başkanlığı görevini fiili olarak yürüten Bingöl Valiliği tarafından, konuşmama konu olan işsizlik ve yoksulluk ile ilgili verileri gerçeği yansıtmayan şekilde cevap verilmiştir” dedi.

Bingöl ile ilgili dile getirdiği sorunlara cevap vermesi gereken kişilerin, Bingöl halkı tarafından seçilmiş Cevdet Yılmaz ve Fevzi Berdibek olduğunu ifade eden Aydemir, “Bir atanmışın AKP İl başkanı olduğu sanrısı ile hareket etmesi tek parti dönemini andıran parti-devlet anlayışını göstermektedir.

Diğer yandan TÜİK ve İŞKUR verilerini referans göstererek Bingöl’ün sözde daha iyi bir ekonomik seviyede olduğunu iddia etmek Bingöl halkının aklıyla alay etmektir” ifadelerini kullandı.

Aydemir, açıklamasında, şunları söyledi: “Türkiye’de Sigortalı istatistiklerine göre (Ağustos 2020) 8 milyon 37 bin kişi kendi Genel Sağlık Sigortası primini ödeyemeyecek kadar yoksuldur. Bu verinin ifade ettiği anlam; bu kişilerin asgari ücretin üçte biri kadar bile gelirinin olmadığı ve adlarına kayıtlı herhangi bir taşınmazın bulunmadığıdır.

Mutlak bir yoksulluğa tekabül eden bu durum bazı illerde nüfusun yüzde 25’inin üzerindedir. Bu oranın en yüksek olduğu iller sırasıyla Ağrı ( 44), Urfa ( 41), Muş (39), Şırnak (37), Hakkari (35), Iğdır ( 34), Van ( 33), (Bitlis 31), Diyarbakır ( 29), Siirt ( 28), Mardin ( 28), Kars ( 27), Adıyaman ( 26), Batman (26) ve Bingöl (25) şeklindedir.

İşsizlik ödeneğine başvuru sayısının 3266 olduğu belirtilmektedir. Bu sayının bizlere gösterdiği şudur: Bingöl halkı kayıt dışı çalışıyor, Bingöl halkı işsizlikle boğuşuyor. Bingöl halkı güvencesiz ve yoksul bir şekilde yaşamını bu iktidara rağmen idame ettirmeye çalışıyor.

Halkların Demokratik Partisi olarak inşa ettiğiniz ve borazanınız haline getirdiğiniz kurumlardan yalan ve yanlış rakamlar vermek yerine sokaklarda, caddelerde, pazarlarda ve pazar sonraları ortaya çıkan açlık ve yoksulluk görüntülerine riayet etmenizi tavsiye ediyoruz.

Binlerce koruma ve devlet törenlerine sığınarak çıktığınız sokaklar TÜİK'in, açlıktan ötürü çöpte yemek toplanan gerçek Bingöl sokakları ise halkın yoksulluk ve işsizliğinin sokaklarıdır.

Kadayıf ve ihale dağıtmaktan başka yaptıkları bir iş olmayan AKP’li seçilmişler ve gerçeklikten bihaber AKP atanmışlarına rağmen Bingöl halkına karşı sorumluluğumuzu yerine getirmeye devam edeceğiz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CEVAP, VERMESİ, GEREKEN, YILMAZ, VE, BERDİBEK'TİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı