Haber Detayı
06 Haziran 2021 - Pazar 18:30
 
ÇİFTÇİLERE ÇİLEK FİDESİ DAĞITILDI
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çiftçilere yüzde 80 hibeli çilek fidesi dağıtıldı.
GÜNDEM Haberi
ÇİFTÇİLERE ÇİLEK FİDESİ DAĞITILDI

Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2019 yılında başlatılan ‘Kapama Çilek Bahçesi Kurulması Projesi’ kapsamında İl Özel İdaresi desteğiyle 80 hibe ile 25 dekar alanda 12 adet kapama çilek bahçesi kuruldu. Böylece Bingöl’de 3 yılık sürede 71 dekar alana sahip 38 bahçe kurulmuş oldu. Kurulan bahçelerde ekilmesi için çiftçilere çilek fidesi ve malç örtüsü dağıtıldı.

Programda konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, “İlimizin tarımsal üretiminin çeşitlendirilmesi, çiftçimizin gelir seviyesinin yükseltilmesi ve bölgesel ürün deseni oluşturarak tek ürün tek bölge anlayışıyla rekabet edebilme gücünün artırılması, girdi ve nakliye giderlerinin düşürülmesi gibi amaçlarla 2019 yılında başlattığımız Kapama Çilek Bahçesi Projesi ile 2019-2020 yıllarında 271 bin TL kaynak kullanarak toplam 46 dekar alana sahip 26 kapama çilek bahçesi tahsis ettik. Çiftçilerimizin memnuniyeti ve talebi üzerine projemizi 2021 yılında da devam ettirme kararı aldık. Bu yıl toplam alanı 25 dekar olan 12 adet kapama çilek bahçesi tesis ettik. Bugün burada tesis edilen 12 adet kapama çilek bahçesine dikimi yapılacak 130 bin adet Albion ve Kabarla çeşidi çilek fidesinin yanında bahçelerde kullanılacak olan 2.400 Kg malç (örtü naylonu) dağıtımını da gerçekleştirdik. Bu proje ile birlikte bir ürün bir bölge mantığını yaygınlaştırarak, üretim ve işçilik maliyetlerini düşürmeyi, nakliye ve pazarlama sorunlarını ortadan kaldırarak üreticimizin rekabet gücünü artırmayı ve pazarlamada elini güçlendirmeyi hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız projeler ile bu hedeflere yaklaştığımızı gördük ve projelerimizi devam ettirme kararı aldık. İnşallah önümüzdeki yıllarda da hem çilekte hem de diğer ürünlerde kümelenme mantığıyla hareket ederek projeler yaparak hem ilimizin tarımsal üretimine katkı sağlayacağız hem de üreticimizin gelir seviyesinin artmasına katkı sunacağız. Yapılan yatırımların hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Çilek fidelerinin çiftçilere dağıtılması törenine, İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, Tarım Kredi Kooperatifi Bingöl Müdürü Suphi Çetkin, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Veysel Kıtay, kurum personeli ve çiftçiler katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇİFTÇİLERE, ÇİLEK, FİDESİ, DAĞITILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı