Haber Detayı
13 Nisan 2021 - Salı 17:48
 
ÇİFTÇİLERE TOHUM DESTEĞİ
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çiftçilere yüzde 75 hibeli fasulye ve nohut tohumu dağıtıldı.
EKONOMİ Haberi
ÇİFTÇİLERE TOHUM DESTEĞİ

Tarım ve Orman Bakanlığının ‘Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi’ kapsamında bitkisel üretimin arttırılması ve atıl arazilerin tarıma kazandırılması amacıyla çiftçilere 75 hibeli  9.700 kg kuru fasulye ve 22.600 kg nohut tohumu dağıtıldı.

Tohum dağıtım törenine İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Suphi Çetkin, şube müdürleri, ilçe müdürleri ve çiftçiler katıldı.

Bingöl’de yemeklik tane baklagiller olarak en fazla yetiştiriciliği yapılan ürünlerin nohut ve kuru fasulye olduğunu belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Bahadır, “Yemeklik tane baklagiller önemli protein kaynağı olmaları sebebiyle özellikle gelişmekte olan ülkeler için ayrıcalıklı yere sahiptirler. Uzun yıllardan beri insan beslenmesinde kullanılmaktadır. Tohumlarında yüksek oranda protein içeriği, A, B, D vitaminlerince zengin besin kaynağıdır.   Kurak ve yarı kurak alanlarda nohut, sulu alanlarda ise fasulyenin ekim nöbetine girmesi, azotun bir kısmının toprağa kazandırması nedeniyle  birim alandan elde edilen verimin arttırılması açısından önemlidir. Dağıtılan sertifikalı tohumluklarla,  sertifikalı tohum kullanımı yaygınlaştırılacağı gibi atıl tarım arazileri de değerlendirilerek baklagil üretiminin artırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla ilimizde 2600 dekar atıl durumdaki arazinin tarıma kazandırılması hedeflenmektedir. 2021 yılı üretim sezonun tüm çiftçilerimize hayırlı, bereketli bol kazançlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇİFTÇİLERE, TOHUM, DESTEĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı