Haber Detayı
04 Mayıs 2021 - Salı 17:40
 
DARP OLAYI YARGIYA TAŞINDI
Karlıova’da yaşanan darp olayında uzman çavuş hakkında soruşturma başlatıldı, olay yargıya taşındı.
GÜNDEM Haberi
DARP OLAYI YARGIYA TAŞINDI

Karlıova'da bir uzman çavuş tarafından darp edildiğini belirten kadının yardım istemesi üzerine, ilçe kaymakamlığı ve Bingöl Barosu devreye girdi. Kaymakamlık tarafından soruşturma başlatılırken, Bingöl Barosu da kadını ziyaret ederek vekaletname aldı.

Karlıova ilçesinde R.Ö. isimli kadın, oturduğu apartmanda oyun oynayan çocuğunu kovaladığı gerekçesiyle tepki gösterdiği uzman çavuş tarafından darp edildiğini belirterek yardım istedi.

Şiddet gördüğünü belirten R.Ö. "Ben bugün uzman çavuş tarafından saldırıya uğradım. Burnum kırıldı. Oğlum apartmandaydı, ben dışarıdaydım, baktım adam çocuklarımızı kovalıyor, çocuğumun üstüne yürüyor. Ben de hayırdır, niye çocuğuma kızıyorsun, hepimizin apartmanı, sen apartmanın sahibi misin? Dedim. 'Sus, adamın ashabını bozma' deyip üstüme yürüdü, beni dövdü. Şikayetçiyim, herkesten yardım istiyorum. Can güvenliğim yok, bugün burnumu kırdı, yarın ne olacağının bir garantisi yok" dedi.

KAYMAKAMLIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Karlıova Kaymakamlığı, ilçede yaşanan darp olayı ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını belirti.

Karlıova Kaymakamlığı, bir uzman çavuş tarafından R.Ö. isimli kadına şiddet uygulanması olayı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bazı sosyal medya hesaplarında yer alan " Karlıova'da uzman çavuş terörü" haber ve paylaşımları üzerine kaymakamlığımızca açıklama gereği duyulmuştur. Bahse konu olay üzerine kaymakamlığımızca ivedi olarak araştırma yapılmış ve akabinde adli ve idari soruşturma başlamıştır."

BİNGÖL BAROSUNDAN MAĞDUR KADINA ZİYARET

Bingöl Baro Başkanı Ömer Faruk Hülakü, başkan yardımcısı ve kadın hakları komisyonu başkanı, mağduru kadını Karlıova’da ziyaret etti. Kadından vekaletname ve dosya fotokopisi alınarak savcılıkla görüşme sağlandığı belirtildi.

KOVALAR: GÖREVDEN ALINMALIDIR

Deva Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar, kadını darp eden uzman çavuşun görevden alınması gerektiğini söyledi.

Kovalar, “Evladını korurken darp edilen bir anne ve o anneyi darp eden ise tüm psikolojik testlerden geçmiş askeri bir personel... Öfkesini kontrol edemeyen birinin ordu içerisinde görev yapması asla kabul edilemez. Derhal görevden alınmalı ve cezası kesilmelidir.

Yaşanan tehdit ve darp olayı sonrasında Karlıova Kaymakamlığı tarafından soruşturma başlatılmıştır. Savunmasız bir anneye el kaldıracak kadar alçalan birinin halkın güvenliğini sağlayan bir kurumda göreve devam etmemesini diliyoruz. Karlıova Kaymakamımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

AYDEMİR, ŞİDDET OLAYINI MECLİSE TAŞIDI

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Karlıova’da bir uzman çavuşun R.Ö. isimli kadını darp etmesi olayı ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması talebiyle meclise soru önergeleri verdi.

Soru önergesinde; Türkiye’de kadına şiddet suçlarına her geçen gün bir yenisinin eklendiğini belirten Aydemir, “Son olarak Bingöl ilinin Karlıova ilçesinde Uzman Çavuş Ferhat K.’nin R.Ö. isimli kadına fiziksel şiddet uygulamasının basına yansıması üzerine kamuoyunda büyük bir tepki oluşmuştur. Bingöl’ün Karlıova ilçesi Turgut Özal TOKİ evlerinde Ferhat K. isimli uzman çavuş,  aynı apartmanda oturan ve bodrum katında oyun oynayan çocukları kovalamış, çocuklardan biri olay sırasında apartman önünde oturan annesi R.Ö’ye koşarak yaşananları anlatmıştır. Duruma tepki gösteren anne R.Ö’yü ölümle tehdit eden uzman çavuş, daha sonra da kadına fiziksel şiddet uygulamıştır. Hastaneye kaldırılan R.Ö. darp raporu alarak uzman çavuş hakkında şikayetçi olmuştur. Yaşanan şiddet olayına şahit olan çocukların psikolojilerinin bozulduğu söylenmiştir. Uzman çavuş hakkında uzaklaştırma kararı verilmiş olmasına rağmen Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan polislerin uzaklaştırma kararının uzman çavuşun eve gitmesine engel olmayacağını ifade ettikleri belirtilmiştir. R.Ö. uzman çavuşun apartmanda kadınları sürekli rahatsız ettiğini, kadınlara hakaretler ettiğini ve kavga çıkardığını dile getirmiştir. Uzman Çavuş Ferhat K., kendisini şikayet edeceklerini söyleyen komşularına daha önce ‘kime şikayet ediyorsanız edin’ diyerek suç işlemeye devam etmiştir” dedi.

Aydemir, soru önergesinde şu soruları sordu:

-Bingöl’de R.Ö.’yü ölümle tehdit eden Uzman Çavuş Ferhat K.’ye verilen uzaklaştırma kararı yeterli midir?

-Uzman Çavuş hakkında adli ve idari soruşturma açılmış mıdır? İdari soruşturma aşamasında uzaklaştırma kararı verilecek midir?

-Bingöl Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan polislerin uzaklaştırma kararının uzman çavuşun R.Ö.’nin evine gitmesine engel olmayacağına dair ifadeleri ne anlama gelmektedir?

-R.Ö. ve ailesinin can güvenliği sağlanacak mıdır?

-R.Ö.’nün Ferhat K. hakkında dile getirdiği “diğer komşuları rahatsız etme, hakaret etme, kavga çıkarma” gibi kamu huzurunu bozan davranışlarına dair bir yaptırım uygulanacak mıdır?

-Ferhat K.’nin “kime şikayet ederseniz edin” demesinin sebebi nedir? Ferhat K. kolluk mensubu olmasından dolayı cezasız kalacağına mı güvenmektedir?

-Hala yürürlükte olan İstanbul Sözleşmesi’nin bu olay ile doğrudan ilişkili olan; ‘Mağdura hukuk yollarının ücretsiz anlatılması ve hukuk davalarının açılmasına dair 29. maddesi, Mağdurun eşitliğinin gözetilmesi ve din, dil, ırk temelli bir ayrımcılık yapılmamasına dair 4. maddesi, Çocuk tanıkların korunması ve yaşlarına uygun psikososyal danışmanlık hizmeti verilmesine dair 26. maddesi uygulanacak mıdır?

-Kolluk gücü mensuplarının işlediği fiziksel şiddet, tecavüz ve istismar suçlarının cezasızlıkla sonuçlanmaması adına neler yapılacaktır?

-Bingöl ili başta olmak üzere Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı illerde polis, jandarma, asker ve korucuların doğrudan ya da dolaylı olarak adının geçtiği kaç fiziksel şiddet, istismar ve tecavüz suçu vardır?

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DARP, OLAYI, YARGIYA, TAŞINDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı