Haber Detayı
01 Mayıs 2017 - Pazartesi 22:32
 
“Depreme dayanıklı binalar yapılmalıdır”
Bingöl’ün birinci derecede deprem bölgesinde yer aldığını belirten Boğatekin, “Bu nedenle imara açılan yeni yerleşim bölgelerinin zemin etütleri sağlıklı bir şekilde yapıldıktan sonra üzerinde depreme dayanaklı sağlam binalar inşa edilmelidir” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Depreme dayanıklı binalar yapılmalıdır”

İl Afet ve Acil Durum Müdürü M. Emin Boğatekin, 1 Mayıs 2003 depreminin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Bingöl’ün tarih boyunca defalarca yıkıcı depremlerle karşı karşıya kaldığını belirterek, bu nedenle Bingöl’ün ‘Deprem Şehri’ olarak anılmaya başlandığını söyledi.

Boğatekin, “1 Mayıs 2003 tarihinde ilimizde meydana gelen deprem afeti sonunda onlarca vatandaşımız hayatını kaybetmiş, yüzlerce vatandaşımız da yaralanmış ve çok sayıda bina yıkılmış, birçok ocağımıza ateş düşmüştür.  Bingöl halkımızın yaşadığı ve unutamadığı büyük acılardan biri olan 1 Mayıs 2003 Depremi bu yüzden zihinlerimizdeki tazeliğini halen korumaktadır, bundan dolayı her 1 Mayıs günü halkımıza 2003 yılında yaşanılan büyük depremi hatırlamaktadırlar.

Bingöl 1. dereceden deprem bölgesinde olması nedeniyle tarih boyunca defalarca yıkıcı depremlerle karşı karşıya kalmış, binlerce insanımız yaşamını yitirmiştir. Bu yüzden Bingöl ‘Deprem Şehri’ olarak anılmıştır. Bunca olumsuzluğa rağmen halkımız umutsuzluğa düşmemiş, tekrar hayata tutunmuş hem şehrine hem ülkesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmaya, şehri canlandıracak projeler üretmeye devam etmiştir. Bingöl halkı devletimizin son yıllarda hayata geçirmiş olduğu “Kentsel Dönüşüm yasası” ile eskimiş, çürümüş evlerini yıkarak yerine yepyeni, sağlam ve depreme dayanıklı evler, binalar yapmaktadırlar. Bu şekilde şehrimiz imar, inşa ve ihya açısından son yıllarda modern bir kent görünümüne kavuşmuştur” dedi.

“OKULLARDA EĞİTİMLER VERİLİYOR”

İl afet müdürlüğü tarafından her ay düzenli olarak okullarda ve kamu kurumlarında afet bilinci eğitimlerinin verildiğini belirten Boğatekin,  şunları söyledi: “Bu konuda özellikle de yapılacak binaların üzerinde durmak gerekir. Bir sloganımız var “Deprem öldürmez bina öldürür” diyoruz. Çünkü dünyanın bazı gelişmiş ülkelerinde görüyoruz, büyük depremler yaşanılmasına karşın sağlam yapılar sayesinde binalar yıkılmamakta ve insan hayatı tehlikeye girmemektedir. Bingöl ilimiz daha çok alüvyal topraklardan oluşmuştur, bu nedenle imara açılan yeni yerleşim bölgelerinin zemin etütleri sağlıklı bir şekilde yapıldıktan sonra üzerinde depreme dayanaklı sağlam binalar inşa edilmelidir. Mesela Japonya dünyanın deprem yönünden en tehlikeli ülkelerindendir, Japonya’da binalar daha çok zemin yönünden bölgenin en sağlam olan yerlerine yapılır, böylece depreme karşı daha korunaklı bir kentleşme oluşuyor. Bunu her platformda söylüyoruz, yapılacak binaların kazanç odaklı değil insan odaklı yapılması gerekir. Türkiye deprem kuşağında yer alan genç bir toprak parçasıdır, yapılması gereken binaların hem zemin yönünden uygun arazilerde yapılması, hem de  depreme karşı dayanıklı olmaları gerekmektedir. Bu konuda tüm kamu-özel kurum ve kuruluşları üzerine düşen görevi eksiksiz bir şekilde yerine getirmelidirler. Unutulmamalıdır ki bir afet olmuşsa bir gün mutlaka tekrarlanacaktır.”

“TEDBİRLER ÖNCEDEN ALINMALIDIR”

Bingöl birinci derecede deprem bölgesinde yer aldığını hatırlatan Boğatekin, “Bu yüzden halkımızın depreme karşı bilinçli olması için biz üzerimize düşen görevi çeşitli eğitim-seminer-tatbikatlar ile yerine getirmeye çalışıyoruz. Bir daha böyle acılar yaşamamak için önemli olan afetler öncesi tedbirlerimizi önceden almaktır. Geçmişten ders çıkarmalıyız, yaşadığımız acıların tekrarlanması için afet öncesi tedbirlerimizi almak zorundayız. Deprem bölgesinin merkezinde bulunan ilimizde yıkılması gereken binalar yıkılarak yerine depreme dayanıklı sağlam binalar yapılmalı ve yeni yapılacak binalar mutlaka fay hatlarına uzak ve zemini sağlam olan arazilere inşa edilmelidir. Böylelikle, olası bir depremde, vatandaşlarımızın can güvenliğinin önlemi alınmış olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 14 yıl önce 1 Mayıs 2003 Bingöl Depremi’nde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Aziz halkımızın bir daha böyle acılar yaşamamasını Allah’tan diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Depreme, dayanıklı, binalar, yapılmalıdır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı