Haber Detayı
25 Ocak 2020 - Cumartesi 00:11
 
“Depreme her an hazırlıklı olmalıyız”
Bingöl Doğal Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Semiramis Karaarslan, Bingöl’ün birinci derecede deprem bölgesinde yer aldığını hatırlatarak, “olası depremlere her an hazırlıklı olmalıyız” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Depreme her an hazırlıklı olmalıyız”

Manisa ve Ankara’da meydana gelen depremlerin ardından açıklama yapan Bingöl Doğal Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Semiramis Karaarslan, depreme karşı her an hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Karaarslan, “Uzmanlar 6 şiddeti altındaki depremlerden korkmamamız gerektiğini, bu depremlerle zemin etütlerinin yapılıp binaların dayanıklılığının ölçülmesi, deprem ülkesi olan Türkiye'de olası yıkıcı bir depremde alınacak önlemlerle depremi daha az bir zayiatla atlatabileceğimizi söylüyorlar.

Dönüp kendimize bakalım, acaba kendi evimizde ne gibi önlemler alıyoruz. Bazı eşyalarımızı sabitleyebildik mi? Deprem olunca neler yapacağız. Yapılan afet tatbikatları ve ilk yardım tatbikatlarını ne kadar uygulayabileceğiz. Panik ve deprem bizi ne kadar etkileyecek? Tüm bunları düşünerek bir an olayın senaryosunu kurgulayıp yola çıkmalıyız” dedi.

Bingöl’ün birinci derecede deprem bölgesinde yer aldığını hatırlatan Karaarslan, şunları söyledi: “

Japonya’da ayda bir kez tüm ülke gerçekmiş gibi bir deprem senaryosu hazırlayıp, tatbikat yapıyor. Tatbikatları şöyle; 1 gün ve gecesinde orada kalmak üzere, depreme dayanıklı olan kendilerine en yakın okullarda çoluk, çocukları ve uyku tulumlarıyla yanlarına aldıkları su ve yiyeceklerle kalıyor ve ertesi gün evlerine dönüyorlar. Biz ise hep kaçıyoruz depremi konuşmaktan. Yıllardır hep tanık olurum şu konuşmaya "hocam depremden bahsetmeyelim ne olur. Bahsettikçe deprem gelir." Oysa Bingöl Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Karlıova İlçesinde kesişen Doğu Anadolu Fay Hattında bulunduğundan Japonya gibi bizim de olası depremlere her an hazırlıklı olmamız gerekiyor. Eğitim alıp, tatbikatlara hep birlikte katılmalıyız. Japonya'da 9 şiddetindeki depremlerde burunları bile kanamıyorsa, yapılarının sağlamlığı ve aldıkları önlemlerdendir. Biz bir kat daha fazla çıkmak için neredeyse yapı yönetmeliğini değiştirmek isterken, canların gideceğini hiç düşünüyor muyuz? Onlar her an depremi yaşayacakmış gibi tedbirlerini alarak yaşıyor. Onların yaptığı gibi bizim de depremin ilk 3 günü her canın ailelerinin hiçbir kimseye muhtaç olmadan su ve yiyecek stoğu ile tüm deprem geçirenlerin de bir can olduğunu düşünerek hareket etmemiz gerek.

Geçenlerde Bingöl Doğal Afet Gönüllüleri Derneğimizin davetlisi olarak deprem konusunda seminer veren İstanbul'da ailesiyle yaşayan Yüksek İnşaat Mühendisi Moriwaki "bizim evde bir deprem çantamız yatağımızın yanında, diğeri kapı çıkışında her zaman hazırdır. İçinde haftada bir değiştirdiğimiz suyumuz, enerji veren çikolata tarzı yiyeceklerimiz, pilli el fenerimiz, düdüğümüz, mevsim şartlarına göre bir iki giysimiz ve minik bir ilk yardım çantası her zaman hazır." Bu ne kadar güzel bir şey. Kaç kişi bunu yapıyoruz?

Sizlerden ricam afet hazırlık ve ilk yardım eğitimlerimizi alıp, deprem çantamızı hazırlayalım, lütfen! 

Dilerim hiç deprem görmeyelim ama depreme dair önlemlerimizle; hem yapılarımızı Yapı Yönetmeliğine uyarak yapalım, hem de depreme panik yapmadan deprem çantamızla her an hazırlıklı olalım.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Depreme, her, an, hazırlıklı, olmalıyız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı