Haber Detayı
29 Aralık 2020 - Salı 18:08
 
“Derelerin birkaç kişiye peşkeş çekilmesinden vazgeçilmeli”
Gelecek Partisi Bingöl İl Başkanı Muhittin Ağırbaş, Bingöl’de derelerin kimlere ve ne şartlarda kiralandığını sordu.
SİYASET Haberi
“Derelerin birkaç kişiye peşkeş çekilmesinden vazgeçilmeli”

Yazılı basın açıklaması yapan Gelecek Partisi Bingöl İl Başkanı Muhittin Ağırbaş, derelerin birkaç kişiye peşkeş çekilmesinden faz geçilmesini istedi.

DSİ 84. Şube Müdürlüğü,  Elazığ DSİ Bölge Müdürlüğü, DSİ Genel  Müdürlüğü ve bağlı bulunduğu Enerji Bakanlığı ve siyasi yetkililere seslenen Ağırbaş, “Nehirlerimiz, derelerimiz, çaylarımız, belli belirsiz gerçek ve tüzel kişilere kiralanmış mı, Kiralanmamış mı? Kiralanmış ise bu suların geçtiği birimlerin (köy, ilçe ) muhtar ve köy derneği yetkililerinin düşüncelerine başvurulmuş mu? Olası bir durum için haber verilmiş mi yoksa gizli ve haberleri olmadan mı kiralama sağlanmış. Bu sular hangi amaçlarla, ne karşılığında, kimlere kiralanmıştır.

Nehirler, dereler ve çaylarla birlikte kurulan köklü tarımsal ve beşeri ilişkiler nedeniyle gelenekselleşen bu kültürel dokular ile etkileşim içinde olan demografik yapımızdan gizli müdahale ne kadar doğru ve yerinde bir karardır? Muhataplarının haberlerinin olması durumunda tepkilerinin nasıl olacağı hesaplanmış mıdır” ifadelerini kullandı.

açıklamasında Tunceli ilini örnek gösteren Ağırbaş, “Her fırsatta imrenerek bahsettiğimiz, 18 yıldır hiç bir iktidar milletvekili olmamasına karşın doğasına müdahaleyi kabul etmeyen komşu ilimiz Tunceli’nin insanı ve sivil toplum kuruluşları kadar cesur davranarak, insanlarımızın bütünleştiği bu doğal değerlerimizi en kısa sürede aslına rücu ettirip, bir kaç kişiye peşkeş kisvesinden çıkararak telafisi mümkün olmayan hatalara sebep olmadan, AKP’nin bu yöreye ait kadim sosyoloji ile oynamasına izin vermeden tarihi işleyiş içindeki yerini korumasına tekrar tanıklık etmek istiyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Derelerin, birkaç, kişiye, peşkeş, çekilmesinden, vazgeçilmeli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı