Haber Detayı
27 Haziran 2018 - Çarşamba 16:40
 
Elektrik aboneliğinde ve borçlarda kolaylık
AFET risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla 'Yapı Kayıt Belgesi' verilen yapılara Fırat EDAŞ, tüketicilerin talep etmesi halinde ait olduğu abone grubunu dikkate alarak elektrik bağlayabileceği bildirildi.
TEKNOLOJİ Haberi
Elektrik aboneliğinde ve borçlarda kolaylık

Fırat EDAŞ’tan yapılan yazılı açıklamada, 2017 yılı öncesi icra ve dava aşamasındaki müşterileri için gerçekleştirdiği yapılandırma fırsatının devam ettiği belirtilerek, borç kapsamında olan tüketicilerine fırsatı kaçırmamaları istendi.

Kamuoyunda 'İmar Barışı' olarak bilinen konutların imar ve iskân sorunlarını 'Yapı Kayıt Belgesi' vererek çözmeyi hedefleyen düzenlemenin usul ve esasları belirlenmesiyle Fırat EDAŞ, elektrik konusunda tüketicilerini mağdur etmemek amacıyla harekete geçti. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapıların yapı kayıt belgesi alabilmek için e-devlet üzerinden ‘Yapı Kayıt Sistemindeki’, ‘Yapı Kayıt Belgesi’ formunun doldurulmasıyla başvuruda bulunulabileceği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kurum ve kuruluşlara 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

Bu maddedeki şartların yerine getirilmesi ve 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt bedelinin ödenmesi halinde söz konusu ‘Yapı Kayıt Belgesi’ alınabilecek. Yapı Kayıt Belgesi’ni alan yapılara talep edilmesi halinde ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak elektrik, su, doğalgaz bağlanabilecek.

BAŞVURU YAPILMASI ŞARTI

Bu kapsamda Büyükşehir Yasası ile birlikte mahalleye dönüşen köylerdeki imarsız yapılarda ve imar alanı içerisindeki Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli illerindeki ruhsatsız yapılardaki elektrik tüketicileri; aldıkları Yapı Kayıt Belgesi ile yetkili dağıtım şirketi olan Fırat EDAŞ’a başvurmaları halinde elektrik abonelikleri gerçekleştirilecek.

FIRAT EDAŞ BORÇ YAPILANDIRMA FIRSATI

Hayata geçirdiği yapılandırma kampanyası ile 2017 yılı ve önceki icra ve dava aşamasındaki elektrik borçlarının tamamen silineceğini duyuran Fırat EDAŞ, toplam borca 12 taksite kadar da ödeme kolaylığı sağlandığını açıkladı.

Borç kapsamındaki tüketicilerin illerindeki müşteri merkezlerine başvurmaları halinde yapılandırma fırsatından yararlanabileceğini hatırlatan Fırat EDAŞ, yapılandırma fırsatında son başvuru tarihinin 31 Temmuz olduğunu hatırlattı.

Kaynak: (BKHG) - Bingöl Kent Haber Gazetesi Editör:
Etiketler: Elektrik, aboneliğinde, ve, borçlarda, kolaylık,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı