Haber Detayı
06 Aralık 2020 - Pazar 17:00
 
Engellilerin sorunları TBMM’ye taşındı
Bingöl’de engellilerin ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Aydemir, engellilerin sorunlarını meclise taşıdı.
SİYASET Haberi
Engellilerin sorunları TBMM’ye taşındı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, engelli vatandaşların Bingöl’de yaşadığı sıkıntıları meclise taşıdı.

Aydemir, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede, engellilerin Bingöl’de ciddi sıkıntılar yaşadığını vurguladı.

Aydemir, “Türkiye nüfusunun yaklaşık 12 milyonunu oluşturan engelli yurttaşlarımızın maruz kaldıkları sıkıntı ve ayrımcılık sürekli olarak dile getirilmektedir. Buna rağmen, 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilen 3 Aralık tarihinde duyarlı bir kaç söylem dışında somut adımların atılmadığı görülmektedir. Seçmenimiz olan Bingöl ilinde 2018 TÜİK verilerine göre 24 binin üzerinde engelli yurttaşımız bulunmaktadır. Sıkıntılarını dile getirirken bile zorluk yaşayan engelli yurttaşlarımız Bingöl şehir merkezi dahil, şehrin hiçbir bölgesinde bulunmayan engelli lavabosu için kilometrelerce yol gitmek zorunda kalmaktadır. Yine yürüme alanlarında ciddi yetersizlikler ve sıkıntılar söz konusudur. Eğitim, sağlık ve istihdam alanında, toplu taşıma araçlarında ve özellikle halk otobüslerinde yaşadıkları sıkıntılar gözle görülür niteliktedir. Covid-19 pandemisinin tırmanışa geçtiği bu günlerde engellilerimizin yaşadığı toplumsal, ekonomik sıkıntıların daha da arttığı görülmektedir. Covid-19 test ve aşısı konusunda ayrıcalık gösterilmeli, ücretsiz olması sağlanmalıdır. Yaşanan sorunlar ve yetersizlikler birçok defa gündeme getirilmesine rağmen somut adımın atılmadığı görülmektedir” ifadelerini kullandı.

Aydemir, Bakan Selçuk’a şu soruları yöneltti:

-Covid-19 aşısı ve testi engellilere ücretsiz olarak sağlanacak mı ve engellilere öncelik sağlanacak mıdır?

-İşsiz engelliler için istihdam programı düzenlenip hayata geçirilecek midir?

-Engellilerimiz toplu taşıma, yol, kaldırım, lavabo, park ve sosyal alanlara erişilebilirliği sağlanacak mıdır?

-Bingöl ilinde engelli bireylerimizin maruz kaldıkları bu ciddi sıkıntıların giderilmesi için çalışmanız olacak mıdır?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Engellilerin, sorunları, TBMM’ye, taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı