Haber Detayı
10 Nisan 2019 - Çarşamba 00:02
 
Gençlere göre en büyük problem hukuksuzluk
Bingöllü gençler, ülkenin en önemli probleminin adalet/hukuksuzluk olduğunu düşünüyor.
GÜNDEM Haberi
Gençlere göre en büyük problem hukuksuzluk

Bingöl Üniversitesi ve ARGETUS Araştırma Şirketi tarafından 15-29 yaş arası gençlerin yaşam becerileri, kimlik, değer, din ile ilişkileri, ülke sorunları ve çözüm önerileri, ülkenin gelecek vizyonu konusundaki düşüncelerinin yer aldığı ve kitap halinde basılan ‘Bingöl Gençlik Araştırması’nda 478 kişiyle görüşüldü.

Gençlik araştırmasında, gençlere, ülkenin çözülmesi gereken en önemli problemleri de soruldu.

Anket yoluyla yapılan araştırmada, her gençten 3 şıkkı cevaplamaları istendi. Araştırmaya katılan 478 gençten 290’ı ülkenin çözülmesi gereken en önemli sorununun adalet/hukuksuzluk olduğunu belirtti.

270 kişi çözülmesi gereken en önemli problemin eğitim ve kültür, 87 kişi şiddet/terör, 78 kişi Kürt sorunu, 66 kişi uyuşturucu bağımlılığı, 63 kişi çevre kirliliği, 55 kişi sağlık/sosyal güvenlik, 54 kişi torpil, 50 kişi rüşvet/yolsuzluk, 40 kişi ahlaki değerlerde yozlaşma, 35 kişi adil gelir dağılımı, 28 kişi çalışma hayatı/istihdam, 17 kişi israf, 14 kişi çarpık kentleşme, 9 kişi trafik kazaları, 8 kişi çeteleşme, 4 kişi laiklik, 4 kişi Alevi sorunu, 3 kişi sağlıksız gıda, 1 kişi irtica/radikal dincilik olduğunu belirtti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gençlere, göre, en, büyük, problem, hukuksuzluk,
Yorumlar
Haber Yazılımı