Haber Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 17:52
 
GÜBRE DESTEĞİNİN ARTMASI ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRDİ
Gübre desteklerinin iki katına çıkarılmasının çiftçi için olumlu olduğunu belirten Bingöl Ziraat Odası Başkanı Karaarslan, döviz kurunu bahane ederek artış yapan firmalara da indirim çağrısı yaptı.
GÜNDEM Haberi
GÜBRE DESTEĞİNİN ARTMASI ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRDİ

Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaarslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gübre desteklerinin iki katına çıkarıldığı açıklamasını sevinçle karşıladıklarını söyledi.

Karaarslan, artan maliyetler nedeniyle sorunlar yaşadıkları bir dönemde desteklemenin büyük oranda artmasının üreticiyi rahatlattığını belirterek üreticiler olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini ifade etti.

"CAN SUYU OLDU"

Gübre desteklemesinin 2 kat artmasının çiftçiye "can suyu" olduğunu söyleyen Karaarslan, Bingöl’ün son dönemlerde silajlık mısır ve yonca üretim merkezi haline geldiğine dikkat çekerek, " Zorlu şartlar altında fedakarca üretime devam eden çiftçimize büyük bir destek açıklandı. Bir yandan salgın şartları diğer yandan artan üretim maliyetleri, mazot fiyatları derken gübre desteğinde yüzde 100 artış ilaç gibi geldi. Adeta can suyu oldu çiftçimize. Bu desteğin bize sunulmasını sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli'ye çok teşekkür ederiz."

"FIRSATÇILAR DÖVİZ KURUNU BAHANE EDİYOR"

"Devletimize desteklemeler için müteşekkiriz" diyen Kararslan, "Ancak dolar kurunu bahane ederek gübre fiyatlarına zam yapan firmaların kurun düşmesine rağmen fiyatları düşürmediğini görüyoruz. Bunlara yönelik de denetim yapılmalı" dedi.

"KRİZİ FIRSATA ÇEVİRENLERE CEZAİ YAPTIRIM UYGULANMALI"

Tarımda maliyetlerinin çok yükseldiğini, desteklemelerdeki artış dolayısıyla çiftçilerin bir nebze rahatlayabileceğini belirten Karaarslan, " Seviniyoruz ama fırsatçılar fiyatları artırmaya devam ederse desteği almadan yine elimiz boş kalacak. Zirai ürünlerin fiyatını dolar yükseldi diye artıranlar kur düşmesine rağmen fiyatları geriye çekmiyor. Bu çiftçiyi mağdur etmeye devam ediyor. Bunda sıkı bir kontrol mekanizmasının çalıştırılmasını ve krizi fırsata çevirip fiyatları yükseltmeye devam edenlere cezai yaptırımlar uygulanmasını istiyoruz."

"İLAÇ VE MAZOT DESTEKLERİ DE ARTTIRILMALI"

Tarımda maliyetlerinin çok yükseldiğini, desteklemelerdeki artış dolayısıyla çiftçilerin bir nebze rahatlayabileceğini belirten Karaarslan, "Çiftçi temsilcisi olarak bu artıştan tabii ki memnunuz. Gübre, mazot, tohum, ilaç maliyetlerinde aşırı bir artış var. Bu artışların Bakanlık tarafından  yeniden değerlendirilerek, gübrede olduğu gibi ilaç ve mazot desteklemelerinin de arttırılmasını istiyoruz." dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÜBRE, DESTEĞİNİN, ARTMASI, ÇİFTÇİYİ, SEVİNDİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı