Haber Detayı
27 Nisan 2022 - Çarşamba 17:41
 
GÜLBAHAR BARAJI YÜZDE 100 DOLDU
DSİ 9. Bölge Müdürlüğü, Gülbahar Barajı’nın tam doluluk seviyesine ulaştığını bildirdi.
GÜNDEM Haberi
GÜLBAHAR BARAJI YÜZDE 100 DOLDU

Bingöl’ün en önemli sulama tesislerinden olan Gülbahar Barajı’nda doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı.

Gülbahar Barajı, Koçan Deresi üzerinde, sulama amacıyla 1996-2003 yılları arasında inşa edildi. Barajın yapılmasıyla Haraba, Gözeler, İncesu, Dik ve Yeniköy Ovası sulamaya açıldı.

Geçen yıl Bingöl’de yaşanan olağanüstü kuraklık nedeniyle Gülbahar Barajını besleyen kaynaklar dahi kururken, ilkbahar yağışlarının olmaması bu yıl da çiftçileri endişelendiriyor.

Ancak DSİ Elazığ Bölge Müdürlüğünün Gülbahar Barajı’nın tam doluluk oranına ulaştığını açıklaması, bölge çiftçisi için umut oldu.

DSİ Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Bingöl Gülbahar Barajı tam doluluğa ulaşarak dolusavaktan su deşarjına başlamıştır. Gülbahar Barajı 66,3 metre yüksekliğinde ve 20 milyon 480 bin m3 depolama hacmine sahip olup, 15.720 da tarım arazisine sulama suyu sağlamaktadır” denildi.

DSİ Bölge Müdürlüğü, Malatya Yaygın Barajının da tam doluluk oranına ulaştığını bildirerek, “Yaygın Barajı 46,3 m yüksekliğinde ve 2 milyon 400 bin m3 depolama hacmine sahip olup, 3.770 da tarım arazisine sulama suyu sağlamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÜLBAHAR, BARAJI, YÜZDE, 100, DOLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı