Haber Detayı
22 Aralık 2020 - Salı 17:00
 
"HDP market değildir, kapatılamaz"
HDP Bingöl İl Örgütü, DTK Eş Genel Başkanı ve Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in tutuklanması ile ilgili açıklama yaptı.
SİYASET Haberi

İl örgütü adına açıklama yapan HDP İl Başkanı Veysel Kaya, Diyarbakır’da yargılandığı davada açıklanan kararla 22 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve görülen duruşma kapsamında hakkında tutuklama kararı verilen DTK Eş Genel Başkanı ve Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in, Diyarbakır’da gözaltına alınarak cezaevine gönderildiğini söyledi.

Kaya, şunları söyledi: “31 Mart seçimlerinde HDP’nin kazandığı belediyelere yolsuzluk gerekçe gösterilerek birçok belediyemize kayyım atanmıştır. Oysaki belediyelerimizde yapılan inceleme sonucu İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporda da görüleceği gibi hiçbir yolsuzluğa rastlanmadığı müfettiş raporlarında görülmüştür. Aksine atanan kayyımların Sayıştay raporları ile yaptıkları yolsuzluk ortaya çıkmıştır. Ve yine birçok AKP’li Belediyenin Sayıştay raporlarına göre yaptıkları yolsuzluklar ortaya çıkmıştır.

Kendi yolsuzluklarını gizlemek için HDP’ye baskı ve gözaltı operasyonları yaparak bunu kapatamayacaklarını buradan bir kez daha dile getiriyoruz. HDP’nin güçlü muhalefeti nedeni ile AKP’nin küçük ortağı MHP tarafından HDP’nin kapatılması gündeme getirilmiştir. HDP bir market değildir kapatamazsınız.

HDP’nin güçlü muhalefeti nedeniyle Leyla Güven’in hukuk tanımayan bir anlayış tarafından cezalandırıldığı ve gözaltına alınıp tutuklandığı bir gerçekliktir. Bu kararı kabul etmeyip tanımadığımızı kamuoyunun önünde bir kez daha haykırıyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: "HDP, market, değildir,, kapatılamaz",
Yorumlar
Haber Yazılımı