Haber Detayı
25 Mart 2021 - Perşembe 18:24
 
HER DAKİKADA 3 KİŞİ VEREMDEN ÖLÜYOR
Bingöl Sağlık Müdürlüğü, ‘24 Mart Dünya Tüberküloz Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, her dakikada 3 kişinin veremden öldüğünü bildirdi.
SAĞLIK Haberi
HER DAKİKADA 3 KİŞİ VEREMDEN ÖLÜYOR

Bingöl Sağlık Müdürlüğü, ‘24 Mart Dünya Tüberküloz Günü’ dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Dünyada her dakika 3 kişinin tüberküloz (verem) nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2019 yılında dünyada yaklaşık 10 milyon yeni tüberküloz vakası görüldüğünü ve 1.400.000 kişinin tüberküloz nedeniyle öldüğünü bildirmektedir. Tüberküloz hava yolu ile bulaşan, başta akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen halen dünyanın en ölümcül enfeksiyon hastalığı olmaya devam etmektedir” denildi.

Türkiye’de Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı sayesinde her yıl hasta sayısında azalma görüldüğü ifade edilen açıklamada, “2005 yılında 20.535 olan tüberküloz hasta sayısı 2019 yılında 11.401’e, hastalık insidansı yüz binde 29,4’den yüz binde 13,7’ye düşmüştür. Ülkemizde tüberküloza yönelik tanı ve tedavi hizmetleri tüm sağlık kuruluşlarında ücretsizdir. Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek ilaçlar bakanlığımız tarafından temin edilerek ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarına ve hastalarımıza ulaştırılmaktadır. Hastaların tedavisini düzenli olarak sürdürmek ve tamamlanmasını sağlamak amacıyla 2006 yılından beri DSÖ’nün önerdiği Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. DGT hastanın ilaçlarını doğru ve tam olarak içtiğinden emin olabilmek için her doz ilacın bir sağlık personelinin veya başka bir görevlinin gözetiminde içirilmesidir. Her gün sağlık kuruluşuna gelemeyen hastalar için iletişim teknolojisindeki gelişmelerden faydalanarak hastanın ilacını içerken bir sağlık çalışanına görüntülü bağlanması veya ilaç içmesini kaydedip video yollaması şeklinde uygulanan Video Gözetimli DGT de ülkemizde uygulanmaya başlanmıştır.

DSÖ tarafından 2021 yılı Dünya Tüberküloz Günü teması "Zaman Geçiyor!" sloganı ile belirlenmiştir. Dünyanın küresel liderler tarafından verilmiş tüberkülozu sona erdirme taahhütlerini yerine getirmek için zamanın tükenmekte olduğu belirtilmektedir. Bu cümle, tüberküloza son vermeyi riske atan COVID-19 pandemisine ve DSÖ’nün Evrensel Sağlık Kapsamına ulaşma hedefine uygun olarak hastalığın önlenmesi ve tedaviye erişim faaliyetlerine de vurgu yapmaktadır. Bu çerçevede bakanlığımız tüberküloz kontrol çalışmalarını ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği içerisinde, kamunun yanı sıra özel sektör, sivil toplum örgütleri ve gönüllü kuruluşlarla birlikte yürütmekte ve tüberküloz eliminasyonunu hedefleyecek şekilde güçlendirerek sürdürmektedir” denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HER, DAKİKADA, 3, KİŞİ, VEREMDEN, ÖLÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı