Haber Detayı
20 Temmuz 2018 - Cuma 16:50
 
“İlçe garajı nefes aldıracak”
Bingöl Belediyesi, eski şehirlerarası otobüs terminalini ilçe ve köy garajına dönüştürme sürecini tamamladı. İlçe minibüsleri tamamen eski otobüs terminaline taşınırken, köy minibüslerinin taşıma işlemi de hafta içi tamamlanacak.
GÜNDEM Haberi
“İlçe garajı nefes aldıracak”

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, yaptığı yazılı açıklamada, İnönü Mahallesi’nde bulunan eski şehirlerarası otobüs terminalinin köy ve ilçe garajına dönüştürüldüğünü belirtti.

MİNİBÜSLER TEK ÇATI ALTINDA TOPLANIYOR

Belediye olarak şehir merkezi trafiğini rahatlatmak, köy ve ilçe garajlarını tek çatı altında toplamak amacıyla alınan kararın, İl Trafik Komisyonu’nda oy çokluğuyla kabul edildiğini vurgulayan Başkan Barakazi; “Terminaldeki bakım onarım çalışmalarının tamamlanmasına müteakip taşınma işlemleri başladı. İlçelere yolcu taşımacılığı yapan minibüs kooperatifleri taşınma işlemini tamamladı. Köy minibüsleri de hafta içerisinde buraya yerleştirilecek” dedi.

“MİNİBÜSLER ŞEHİR İÇİNE GİRMEYECEK”

Uygulamaya konulan kararla birlikte kent trafiğinin rahatlayacağını vurgulayan Barakazi, şunları söyledi: “Şehir içinde belli noktaları durak olarak kullanarak caddelerde trafik yoğunluğu oluşturan minibüsler bundan böyle eski şehirlerarası otobüs terminaline hizmet verecek. Bu sayede kent trafiği bir nebzede olsa rahatlamış olacak. Minibüsler şehir içine girmeyecek. İlçe ve köylerden gelen vatandaşlarımız yeni garajın önünden geçen toplu taşıma araçlarını kullanarak çarşı veya mahallelere ulaşım sağlayabilecek.”

“KURALLARA UYMAYANLARA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK”

Trafik komisyonunca alınan karara uymayan minibüs sahiplerine cezai işlem uygulanacağını ifade eden Barakazi, “Taşınma işleminin tamamlanmasının ardından denetimler başlayacak. İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğümüz ekiplerince yapılacak denetimler kapsamında kuraldışı hareket ettiği belirlenen minibüs sahiplerine cezai işlem uygulanacak. Bu konuda kesinlikle taviz verilmeyecek” diye konuştu.

DUYARLILIK ÇAĞRISI

Karara yönelik oluşturulmak istenen tepkilere de değinen Başkan Barakazi; “Şehir merkezinde yaşanan trafik sorununu ortadan kaldırmak temel hedefimizdir. Bu kapsamda ilk adım olarak ilçe ve köy minibüslerini tek merkezde topluyoruz. Bunun esnafa veya yolculara zorluk yaşatacağı algısı oluşturulmak istense de artık bir şehir düzeninin yerleşmesi gerektiğini vurgulamak isterim. Bu, bir zorluk yaşatmak için değil, bir şehir trafiğinin nefes alabilmesi için hayata geçirilmiş uygulamadır. Bu konuda vatandaşlarımızın da, kooperatiflerimizin de duyarlılık ve anlayış göstermesini bekliyoruz” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İlçe, garajı, nefes, aldıracak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı