Haber Detayı
24 Şubat 2021 - Çarşamba 18:50
 
İŞ HANI KİRACILARA SATILSIN
Bingöl Belediyesi İş Hanı’nda 32 yıldır iş yeri olan esnaflar, satış kararı alınan iş hanının kiracılara satılmasını istiyor.
GÜNDEM Haberi
İŞ HANI KİRACILARA SATILSIN

Bingöl Belediyesi İş Hanı’nda iş yeri bulunan esnaflar, iş hanının satış kararı ile ilgili açıklama yaptı. Esnaflar, yaptıkları ortak basın açıklamasında, iş hanının kiracıları satılması talebinde bulundular.

Esnaflar, satış kararı alınan iş hanı ile ilgili şunları söyledi: “1989 yılından beridir Bingöl Belediyesi İş Hanı’nda esnaf olarak faaliyet göstermekteyiz. Belediyenin kiracılık sözleşmesinde yer alan ısınma, güvenlik gibi birçok yükümlülüğünü yerine getirmemesine rağmen kiracı olarak işyerlerinde şehrimize hizmet vermekteyiz. Belediyemiz, bu iş hanı ile, 93 tane esnaf ve yanında çalıştırdıkları onlarca kişiyle dolaylı olarak 2000’i aşkın vatandaşımızın ev geçimini sağlamasına vesile olmaktadır.

Geçmiş yıllarda yapılan satış sonucu iş hanı usulsüz şekilde satılmıştır. Tüm esnaflar el birliği ile 6 yıl boyunca hukuka uygun olmayan bu satışı mahkeme masraflarına kadar birçok gideri karşılayarak büyük bir mağduriyetin önüne geçip iş hanını tekrardan Bingöl Belediyesi’ne kazandırmıştır.

Fakat geçmiş yıllarda yapılan usulsüz işlem sonucu iş hanını satın alan kişiler açtıkları bir başka davayı kazanmış ve bu sebeple mahkemece Bingöl Belediyesi tarafından eski maliklere 26 milyon TL ödenmesine karar verilmiştir.

Bu bedeli ödemek zorunda olan belediyemiz meclis kararı ile iş hanı için satış kararı almıştır. Belediyeden veya dolaylı olarak icradan yapılacak satış ile 93 tane esnaf büyük bir mağduriyet yaşayacaktır. Günümüzde yaşanan pandemi sürecinde büyük bir yara alan esnafımızın daha fazla mağdur olmaması adına dışarıya satışın yapılmamasını talep ediyoruz.

Satış kararı belediyemiz açısından zorunlu bir durum teşkil ediyor ise de bu satışın 32 yıllık kiracılarına satılmasını talep etmekteyiz. Bu vesile ile öncelikle pandemi süreci boyunca vatandaşının yanında olan ve milyarlarca TL yardımı devlet olarak milletinden esirgemeyen değerli Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devlet büyüklerimizden mağduriyetimizin göz önüne alınmasını temenni ediyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞ, HANI, KİRACILARA, SATILSIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı