Haber Detayı
01 Mayıs 2017 - Pazartesi 22:30
 
“İşçilerin Sorunları Acilen Çözülsün”
Hak-İş Bingöl İl Başkanı Abdulmecit Akdemir, taşeron işçilere kadro verilmesini, yürütülmekte olan kamu sözleşmelerinin hızla çözülmesini beklediklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“İşçilerin Sorunları Acilen Çözülsün”

Hak-İş Bingöl İl Başkanı Abdulmecit Akdemir, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle işçilerle birlikte basın açıklaması yaptı.

1 Mayıs emekçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutlayan Akdemir, barış ve istikrar içerisinde, huzur ve güven ortamında, birlik ve dayanışma içerisinde herkesin birlikte yaşadığı bir Türkiye istediklerini belirtti.

“TAŞERON İŞÇİLER KADROYA ALINSIN”

Hak-İş olarak, referandum sonrası uyum yasalarının daha demokratik bir Türkiye için en geniş diyalogla hazırlanarak hızla hayata geçirilmesini istediklerini ifade eden Akdemir, “16 Nisan'da; oylanan 18 maddelik anayasa değişikliğinin, Türkiye'nin demokratik geleceği için yeni bir milat oluşturduğunu biliyor ve önemsiyoruz. Bizler, Türkiye'nin işçileri, kamu çalışanları, emeklileri, işsizleri, yoksulları, kadınları, erkekleri, gençleri, engellileri, meslek sahipleri ve sivil toplum kuruluşları olarak; tüm dünya emekçileriyle birlikte 1 Mayıs'ta alanlardayız. Bizler, haklarımız için, özgürlüklerimiz için, demokrasi için, adil bir dünya düzeninin temeli olacak özgürlükçü, katılımcı, sivil ve demokratik Yeni Türkiye için, insanca hayat için birlikteyiz. Daha özgür, daha müreffeh, tam demokratik bir Türkiye için alanlardayız. Din, vicdan ve düşünce özgürlüğünün toplumun tüm kesimlerine hâkim kılınması için alanlardayız. Hak-İş olarak bizler; sosyal devlet, sosyal barış, sosyal adalet, eşitlik ve sendikal haklarımız için alanlardayız. Ülkemizin bugünü ve geleceği için, ülkemizin bütünlüğü, insanlarımızın birlik, beraberlik ve kardeşliği için, talep, teklif ve beklentilerimizin karşılanması için alanlardayız. Hak-İş Konfederasyonu olarak sendikasız ve örgütsüz bütün çalışanlara 'Örgütlü ol, Sendikalı ol, Hak-İş’li ol' diyoruz. Sendikasızlaştırmaya, taşeronlaştırmaya, güvencesizleştirmeye, kayıtdışı ve düşük ücretlerle çalıştırmaya itiraz ettiğimiz için alanlardayız. Taşeron işçilerin kamu kurumlarına kadrolu işçi olarak alınmasını istiyoruz. Taşeron işçilerin halen sonuçlandırılmayan Toplu İş Sözleşmelerinin bir an evvel bağıtlanmasını istiyoruz. Özel sözleşmeli personel statüsünü kabul etmediğimiz için alanlardayız” dedi.

ASGARİ ÜCRETİN İNSAN ONURUNA YAKIŞIR OLMASI GEREKİYOR

Geçici işçilerin, mevsimlik işçilerin sorunlarının acil çözülmesi gerektiğine vurgu yapan Akdemir, “Mevsimlik işçilerin sorununu gündemde tutmaya devam edeceğiz. Kamuya kadrolu işçi alınmasını istediğimiz için alanlardayız. İş kazası adı verilen iş cinayetlerinin son bulması için alanlardayız. İş kazalarının, güvencesiz, kuralsız çalışmanın sona erdirilmesini, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin artırılmasını, sağlıklı çalışma ortamlarının oluşturulmasını istiyoruz. Kıdem tazminatı hakkımızın korunmasını, işsizlikle etkin olarak mücadele edilmesini istiyoruz. Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, örgütlenen işçilerin işten çıkarılmamasını istiyoruz. İnsan onuruna yaraşır saygın iş istiyoruz. Asgari gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliklerinin giderilmesini ve ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesini istiyoruz. Yoksulluğun önlenmesini istiyoruz. Özelleştirmeye, ücretlerdeki ağır vergi yüküne hayır diyoruz. Ücretlilerin milli gelirden aldığı payın artırılmasını, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz. İnsanı merkeze alan, daha adil ve sürdürülebilir bir dünya ve Türkiye ekonomisi istiyoruz. Üretirken, doğal yaşam ve ekolojik çevrenin korunmasını, başta su kaynakları olmak üzere orman, su yatakları, akarsular, göller ve denizler gibi insanlığın ortak değer ve miraslarının ticarileştirilmemesini ve korunmasını istiyoruz. Çocuk istismarının önlenmesini, kadına yönelik şiddetin engellenmesini istiyoruz. İstihdamda kadın ve gençlere daha çok yer verilmesini istiyoruz. Annelik hakkının korunmasını, kreş ihtiyacının karşılanmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim, staj ve işe giriş imkânları geliştirilsin istiyoruz. Engellilerin toplumsal yaşama etkin bir şekilde katılımının sağlanmasını istiyoruz. Her türlü ayrımcılıktan uzak, kalkınmanın temeli olan insan kaynağının gelişmesine katkıda bulunacak gerçekçi politikalar istiyoruz. Savaş ve şiddet ortamından kaçarak ülkemize sığınan bütün göçmen kardeşlerimiz için uygulanabilir, sürdürülebilir, ulusal ve uluslararası politikaların geliştirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İşçilerin, Sorunları, Acilen, Çözülsün”,
Yorumlar
Haber Yazılımı