Haber Detayı
14 Mart 2021 - Pazar 17:24
 
İSTİKLÂL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI
İstiklal Marşının Milli Marş olarak kabulünün 100. yıl dönümü münasebetiyle üniversitede İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programı çevrimiçi olarak düzenlendi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftçi moderatörlüğünde düzenlenen programa, Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Aydoğdu, Dr. Öğr. Üyesi Adem Gürbüz ve Dr. Öğr. Üyesi Onur Tokiz konuşmacı olarak katıldı.
GÜNDEM Haberi
İSTİKLÂL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “2021 Yılını İstiklâl Marşı Yılı” ilan edildiğini hatırlatarak, “Biz de Bingöl Üniversitesi olarak yıl boyunca alanında uzman kişileri üniversitemizde misafir ederek, Mehmet Akif Ersoy ve İstiklâl Marşı’nı ele alacağız” dedi.

“BAĞIMSIZLIĞA OLAN İNANCINDAN MARŞI YAZMAYA KARAR VERDİ”

Dr. Öğr. Üyesi Onur Tokiz, İstiklâl Marşı’nın doğuş atmosferi ve yazılış şartları hakkında bilgi vererek, “Mehmet Akif, Türk Edebiyatı ve Türk düşünce hayatı açısından abide bir şahsiyettir. Kendisini önemli kılan en büyük nedenlerden birisi de İstiklal Marşı’nı yazmış olmasıdır. Kurtuluş Savaşı’nda topraklarımızın işgal altında olduğu dönemde, Anadolu’nun her tarafını gezerek bağımsızlığa ve zafere olan inancını anlatır. Ortada kazanılmış hiç bir şey yokken, bağımsızlığa olan inancından marşı yazmaya karar verir” dedi.  

“İSTİKLÂL MARŞI MEHMET AKİF’İN ŞAHİT OLDUĞU OLAYLARIN BİR YANSIMASI GİBİDİR”

Dr. Öğr. Üyesi. Yusuf Aydoğdu ise, şunları söyledi: “Akif’in, İstiklâl Marşı’nda dile getirmiş olduğu değerlerimizle kendi hayatına uygulamış tevazu örneği olduğunu belirterek, “İstiklâl Marşı Akif’in hayatı boyunca yaşadığı, şahit olduğu olayların bir yansıması gibidir” dedi. İstiklâl Marşı ve bağımsızlık ilişkisi hakkında bilgi veren Aydoğdu konuşmasına şöyle devam etti: “Akif, düşüncelerini, hakikati hiçbir zaman söylemekten çekinmemiştir. İçinde yaşadığı toplumun kurtuluş mücadelesine şahitlik ederek, onu bizzat yaşamıştır. Sahip olduğu bu karakterler ve değerler onu İstiklâl Marşı şairi yapmıştır”.

“AKİF’İ FARKLI KILAN YAŞANTISIDIR”

Panelin son konuşmacısı Dr. Öğr. Üyesi. Adem Gürbüz, Mehmet Akif Ersoy’un sanat anlayışı hakkında bilgi verdi. “Akif’i farklı kılan şeyin yaşantısı olduğunu ifade eden Gürbüz,

“Akif kendi sanat politikasını kendisi açıklayan bir şairdir. Yaşantısını hayatına uygulayan, sanatı ile yaşantısı arasında bir fark görmeyen hayat sürdürmüştür. Akif, ‘Ben şiirlerimde hayale dalmam’ der. Hangi konudan bahsederse, onun hakikat tarafını ele alır” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTİKLÂL, MARŞI’NIN, KABULÜ, VE, MEHMET, AKİF, ERSOY’U, ANMA, PROGRAMI,
Yorumlar
Haber Yazılımı