Haber Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 14:47
 
“Kadına yönelik şiddet insan hakkı ihlalidir”
Bingöl Barosu Kadın Hakları Komisyonu, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
“Kadına yönelik şiddet insan hakkı ihlalidir”

Komisyon adına açıklama yapan Av. Nuran Aydın, İstanbul Sözleşmesinin, aile içi ve kadına yönelik her türlü şiddeti önlemek dışında bir amacının olmadığını belirtti.

Aydın, şunları söyledi: “Dünyanın her yerinde kadınlar ne yazık ki psikolojik, ekonomik, sosyal, siyasal, cinsel ve yaşamsal saldırıya maruz kalmaktadır. O nedenle bu gün her yerde kadınlar tarafından yaşamın her alanında karşılaştıkları sömürüye, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ev içi ve toplumsal şiddete, ayrımcılığa karşı çıkarak dayanışma ve mücadele ruhuyla kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için mücadele çağrısı yapmakta, ilgili kurum ve kuruluşlara görevlerini hatırlatmakta yasaların değişmesi ve uygulanması için çağrı yapılmaktadır.

Ülkemizde de tarafı olduğumuz İstanbul Sözleşmesine karşı karanlık zihniyetler tarafından yapılan kara propaganda çalışmaları sözleşmenin ve sözleşmeye bağlı 6284 sayılı yasanın uygulanmasını engellenmektedir. Söz konusu zihniyet aile içi ve kadına yönelik her türlü şiddeti önlemek dışında bir amacı olmayan sözleşmeyi toplumsal ve dini değerlere karşı savaş açmışçasına yansıtmaktadır.

Oysa İstanbul sözleşmesinin tek amacı kadına yönelik tüm şiddet türlerine karşı kadını korumak ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine son vermektir. Bu bağlamda devletin sözleşmeyi geniş halk kitlelerine ulaştırması, kara propagandadaki kirli emellerin önüne geçmesi için gerekli öz verili eylem planları yapması beklenmektedir.

Bingöl barosu olarak şiddet önleme merkezleri, sosyal hizmet çalışanları ve valilik koordinasyonu ile birlikte uyumlu bir çalışma yürütmeye çalıştığımızı ve şiddet vakalarına dâhil olduğumuzu bu gün vesilesi ile hatırlatmak isteriz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Kadına, yönelik, şiddet, insan, hakkı, ihlalidir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı