Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 00:22
 
Kaya’dan Güler’e cevap
Halkların Demokratik Partisi (HD) Bingöl İl Başkanı Veysel Kaya, AK Parti İl Başkanı Hanefi Güler’e cevap verdi.
GÜNDEM Haberi
Kaya’dan Güler’e cevap

HDP İl Başkanı Veysel Kaya, AK Parti İl Başkanı Hanefi Güler’in açıklamaları üzerine yazılı açıklama yaptı.

AK parti İl Başkanı Hanefi Güler’in bu coğrafyadan bihaber olduğunu ifade eden Kaya, “Kürtlerin İslamiyet’i kabul eden ilk millet olduğunu söylüyor ve bir çok din aliminin bu millet içinden çıkıp İslamiyet’e öncülük yaptığını söylüyor. Oysaki o saydığı din alimlerinin bir çoğunun mezarlarının nerede olduğu beli değil. Torunları ‘mezarlarımızı gösterin’ diye defalarca AKP hükümetine müracaata bulundular. Niye göstermiyorsunuz da bunların arkasına saklanarak din istismarcılığı yapıyorsunuz? HDP’nin din istismarcılığı yaptığını iddia ediyor oysaki bütün halklar biliyor ki din istismarcılığını yapan sadece ve sadece AKP’dir.

AKP’nin din zihniyetlerinin örneklerini çok gördük, ve görmeye devam ediyoruz;

AKP’nin din zihniyeti, bu Müslüman milletin çocuklarının mezarlarını yıkmaktır.

AKP’nin din zihniyeti, kafa kesen, tecavüz eden, kadın ticareti yapanları korumaktır.

AKP’nin il başkanının hiç bunlara karşı tavır aldığı, eleştirdiği görüldü mü?

Oysaki AKP’nin kızgın çocuklar dediği bu zihniyet bunları yaptı.

AKP’nin din zihniyeti daha dün adalet arayanlara karşı nasıl davrandığını bütün dünya şahitlik etti.

AKP’nin din zihniyeti, hangi dinin kitabında tüyü bitmemiş yetimin hakkını peşkeş çekmek, din hocaları bile camilerde zorunlu olarak AKP propagandası yapmaktalar” dedi.

AK Parti’ye yönelik eleştirilerde bulunan Kaya, şunları söyledi: “Din istismarını, Karaman’da Ensar Vakfında küçük çocuklara istismarda bulunanlara ‘vakıf bize yakın çalışıyor, bir defadan bir şey olmaz’ diyen Sema Ramazanoğlu’na sormak gerek. Kızılay uluslar arası bağımsız çalışan bir kuruluştur, Oysa ki Kızılay gibi bir yardım kuruluşu bile AKP’ye hizmet ediyor. 8 milyon doları Ensar Vakfına bağışta bulunmuş, bu açığa çıkınca, yapılan açıklamalar özrü kabahatinden beterdi. Neymiş gaz firması şartlı bağış yapmış. Niye? Çünkü Kızılay üzerinden yaparsa vergiden düşecek. Sormak gerek; Kızılay vergi aklama kuruluşu mudur? Dört parçada yaşayan Kürtlerin Suriye, Irak ve İran tarafından zülüm görmekte olduğunu iddia ediyor oysa Türkiye’de kendini çok rahat ifade ettiklerini iddia ediyor. Mezar taşlarına bile tahammül edemeyen AKP zihniyetini göremiyor. Bir anneye evladının tabutunun postayla teslim edildiğini görmüyor, çıplak kadın cesetlerini sokak ortasında teşir eden AKP değil midir?  HDP hiç bir zaman din istismarcılığını yapmamıştır. HDP bütün inançlara saygılıdır, her yurttaş inandığı şekliyle ibadetini yapabilmelidir. Çünkü Allah-u Teala isteseydi tek dinli bir halk yaratabilirdi ama öyle yaratmadı. Çok dinli, çok dili insanları yarattı ve insanlara inandığı şekilde yaşama özgürlüğünü vermiştir. HDP’yi siyaseten yenemediniz, çamur atmaya başladınız, tutmayınca baskı ve zülüm uygulamaya başladınız. Seçimle gelen seçimle gider şiyarını unuttunuz. Seçimle gelen ya kayyumla gidiyor yada hapsi boyluyor. Son seçimlerde HDP’nin kazandığı belediyelere haksız kayyum atandı. Bir oyla AKP’nin seçimleri yenilenmedi ama 13 bin oyla kazanılan İstanbul seçimi yenilendi, oy sayımları yeniden sayılıp daha sonra mazbata verilmesine rağmen yenilendi. Gerekçe sandık memurları kamu görevlisi değildi, oysa aynı görevliler ilçe belediyeleri ve meclis üyeleri seçimini de aynı anda yaptılar. İlçe belediyelerinin ve meclis üyelerinin çoğunu AKP kazanmıştı. Sadece büyükşehir yenilendi ve halk gereken cevabı verdi. Halk artık bütün gerçeği gördü ve görmeye devam ediyor. Yapılan yolsuzluklar ve haksızlıklar halkın gözünden kaçmıyor. AKP’ye oy veren halktır da, muhalefete oy veren halk değil midir? Ötekileştiren, kutuplaştıran, halkları sanki bir birine düşmanmış gibi göstererek oy devşiren AKP’nin artık foyası meydana çıkmıştır.

HDP’yi Kürtlük üzerinden eleştiren, ‘HDP Kürtleri temsil etmiyor’ diyen Hanefi Güler’e cevabımız; HDP halkların partisidir. Tüm halkları temsil eden bir partiyiz. Hanefi Güler’in kendisi de Kürt olduğu halde hiçbir platformda Kürt olduğunu dile getirme cesaretini kendinde bulamayan bir şahsiyettir.

Basit bir kaç soru; Ramazan iftarları adı altında bile rant devşiren, daha iki yıl önce Bingöl’de verdikleri iftar yemeğinde 480 bin TL fatura kestiler, o günün koşullarında bir yemek maliyeti 10 TL idi yani 48 bin kişiye yemek vermişler. Bingöl’de 48 bin kişi kapasiteli bir mekân var mıdır? Yani bu para nereye gitti?

Hanefi gülere sormak lazım; Abdullah Bazencir Köprüsü’nün maliyeti 2.5 veya 3 milyon iken 7 milyon TL’ye ihale yapıldı, o paralar kimlere peş keş çekildi. Sancak yolu için bir çok iş adamı ‘bize versinler 100 milyon TL’ye yaparız’ diyordu. Siz 240 milyon TL’ye verdiniz, bu para nereye gitti? Tüyü bitmemiş yetimin  hakkı yok muydu? Yine 2. etap kentsel dönüşüm adı altında insanlara TOKİ girmeyecek dediniz. Tamamen yerel iş adamlarına verilecek deyip, seçim öncesi acele bir şekilde ihale yaptınız ne oldu? 3 yıl biti, insanları perişan bir şekilde yüz üstü bıraktınız. Şimdi de insanlara baskı kurarak hakkınızın bir kısmından feragat edin, sizi yeniden TOKİ’nin pençesine bırakalım diyorsunuz. İhaleyi alan firmalara tazminat ödemek zorundasınız. Peki o tazminata insanların hakkını niye peşkeş ediyorsunuz, yazık değil mi? Bir de İslamiyet’ten bahsediyorsunuz. Tüyü bitmemiş yetim hakkı yemek İslamiyet’in neresinde, hangi ayette yazıyor. Bütün bunlara baktığında Hanefi Güler bunların neresinde yaşıyor sorusu akla geliyor.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaya’dan, Güler’e, cevap,
Yorumlar
Haber Yazılımı