Haber Detayı
03 Mart 2021 - Çarşamba 18:08
 
KİĞI’NIN SU SORUNU MECLİSE TAŞINDI
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Kiğı İlçesi’nin su sorunu, Kiğı ve Bingöl Merkez’de yaşanan barınak sorunu ve Solhan’da ibadethanelerde siyaset yapıldığı iddialarını meclise taşıdı.
GÜNDEM Haberi
KİĞI’NIN SU SORUNU MECLİSE TAŞINDI

Meclise soru önergesi vererek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılmasını isteyen Aydemir, Kiğı’nın su sorunu ile ilgili önergesinde “Bingöl’ün Kiğı ilçesinde yaşayan yurttaşlarımız, içme suları konusunda uzun süredir ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Su borularının çok eskidiğini ifade eden Kiğı sakinleri, 1980 yılından itibaren boruların değiştirilmediğini, bu sebeple suların hem sağlık açısından hem de sürekli kesilmesinden dolayı mağdur olduklarını ifade etmişleridir.

Yine Bingöl merkez ve Kiğı’da yetersiz veya hiç bulunmayan hayvan barınakları da büyük bir eksiklik olarak görülmektedir. Kiğı’da belediye tarafından zaman zaman toplanan sokak köpeklerinin nerelere götürüldüğü ile ilgili bilgi edinemeyen yurttaşlar, bu konudaki tedirginliklerini dile getirmişlerdir. Bingöl merkez ve Kiğı başta olmak üzere tüm ilçelere ivedi bir şekilde hayvan barınakları yapılmalıdır.

Bu bağlamda; Kiğı’da yaklaşık 41 yıl önce yapılmış su borularının değiştirilmesi konusunda bir çalışmanız olacak mı? Kiğı Belediyesi personelleri tarafından zaman zaman toplatıldığı iddia edilen sokak hayvanları kimlerin talimatları ile nerelere bırakılıyorlar? Özellikle sokaklarda telef olan, unutulan sokak hayvanları için barınaklar yapılacak mı?” diye sordu.

Aydemir, meclise sunduğu diğer bir önergede ise, “Bingöl’ün Solhan İlçesinde, bazı ibadethanelerde Cuma namazlarını AKP yöneticilerinin kıldırdıkları iddia edilmektedir. Solhanlı yurttaşlarımız tarafından, tarafımıza iletilen bu iddialar inanç hassasiyetlerini zedelemekte, yurttaşlar arasında çeşitli karışıklıklara sebebiyet vermektedir.

Bu bağlamda; İbadethaneleri siyaset için kullandıkları İddia edilen yöneticiler ile ilgili

Bakanlığınız bir soruşturma başlatacak mı? İddialar doğru ise bu kişiler hakkında bir soruşturma açılmış mıdır?” diye sordu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KİĞI’NIN, SU, SORUNU, MECLİSE, TAŞINDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı