Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 17:33
 
KODLAMA SINIFI KURDU
Vodafone, elektronik atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek amacıyla hayata geçirdiği “Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesi kapsamında Bingöl 100. Yıl Ortaokulu’nda kodlama sınıfı açtı.
EĞİTİM Haberi
KODLAMA SINIFI KURDU

Tüm dünyada 2025 yılına kadar operasyonlarından kaynaklı çevresel etkiyi yarıya indirmeyi hedefleyen Vodafone, Türkiye’de de çevresel ayakizini azaltmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Vodafone, elektronik atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı “Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesi kapsamında Bingöl 100. Yıl Ortaokulu’nda bir kodlama sınıfı açtı. E-atıkların geri dönüşümünden elde edilen gelirle kurulan sınıf, kodlama öğrenmek isteyen Bingöllü çocuklar tarafından ücretsiz kullanılabilecek. Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat işbirliğiyle yürütülen “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında hayata geçirilen sınıf, uzaktan eğitim alan Bingöllü öğrenciler için EBA destek noktası olarak da hizmet verecek.  

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, şunları söyledi:

“Vodafone olarak, tüm dünyaya bir söz verdik; 2025 yılına kadar 1 milyar insanın hayatına dokunacağız ve operasyonlarımızdan kaynaklı çevresel etkimizi yarıya indireceğiz. Türkiye’de de 2025 yılına kadar toplam sera gazı salımımızı 50 azaltmayı, tüm şebekemizi 100 yenilenebilir kaynaklardan enerjilendirmeyi ve elektronik atıkların 100’ünün geri dönüştürülmesini hedefliyoruz. Bu doğrultuda, elektronik atıkların doğru şekilde geri dönüşümünü sağlamak ve bu konuda bilinç yaratmak üzere ‘Bu Atıklar Kod Yazıyor’ projesini hayata geçirdik. Topladığımız elektronik atıkların geri dönüşümünden elde edilen ekonomik gelirle okullara kodlama sınıfı kuruyoruz. Projemize Bingöl 100. Yıl Ortaokulu’nu da dahil etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bingöllü çocuklarımız, bu sınıfta düzenlenecek kodlama eğitimlerinden ücretsiz yararlanabilecek. Ayrıca sınıfımız, EBA destek noktası olarak da hizmet verecek. Vodafone olarak, herkes için daha iyi bir gelecek hedefiyle sürdürülebilirlik alanında değer yaratan çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”

ÇALIŞANLAR VE İŞ ORTAKLARI DESTEK VERİYOR

Vodafone, “Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesiyle, çalışanlarının ve iş ortaklarının evlerinden getirdiği elektrikli süpürgeden bilgisayara, şarj cihazından giyilebilir spor ekipmanına kadar her türlü e-atığı topluyor ve lisanslı geri dönüşüm firması Akademi Çevre tarafından geri dönüştürülmesini sağlıyor. Geri dönüşümden elde edilen gelirle okullarda kodlama sınıfı kuruluyor. Mayıs 2019’da başlatılan proje kapsamında bugüne kadar Mardin Sakarya Aycan Çaltekin İlkokulu, Samsun İlkadım Kubilay İlkokulu, Adana Sarıçam Kürkçüler Ortaokulu, Gaziantep Ticaret Borsası Ortaokulu, Uşak Bir Eylül İlkokulu ve Çanakkale Mahmudiye İlkokulu’nda kodlama sınıfları kuruldu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KODLAMA, SINIFI, KURDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı