Haber Detayı
13 Aralık 2018 - Perşembe 00:35
 
Köyler belediye sınırına dahil edilsin
Simani Mahallesi Muhtarı Ferhat Aymaz, Gözer Köyü Muhtarı Zümrü Kınaş, Ekinyolu Köyü Muhtarı Mehmet Erdoğan ve Göltepesi Köyü Muhtarı Bedri Korkmaz, köylerinin belediye sınırlarına dahil edilmesini istiyor.
GÜNDEM Haberi
Köyler belediye sınırına dahil edilsin

Ortak basın açıklaması yapan Simani Mahallesi ve Gözer, Ekinyolu ve Göltepesi köyü muhtarları, bu projelerin belediye sınırlarına dahil edilerek projeler üretilmesi gerektiğini belirttiler.

Muhtarlar, “16 yıllık Ak Parti döneminde, ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de yeterli düzeyde olmasa da önemli hizmetlerin yapıldığı takdire şayandır. Bunun için bir kez daha teşekkür etmek gerekir mi bilemiyoruz ancak Bingöl halkı her seçim döneminde Türkiye genelinde tüm iller arasında daima ilk 10’a girecek şekilde verdiği destek ile şükranlarını ifade ediyor zaten. Öyle ki en önemli yaşam alanlarından birine “Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi” ismini verecek kadar da kadirşinastır.

Gururla söylemek gerekirse, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Bingöl’e olan özel ilgi ve sevgisi, Bakanımız sayın Cevdet Yılmaz’ın üstün gayret, çaba ve keza Bingöl sevdası sayesinde, üniversite, havaalanı, hastane, inşaatı devam eden Sütaş, organize sanayi, köprü, kentsel dönüşüm projeleri, ve inşaatına kısa zamanda başlanacak olan yeni modern sanayi sahası, doğalgaz gibi hizmetler elbette unutulmayacaktır.

Peki bunlar yeterli mi? Hizmet tamam mı? Elbette Hayır… Kulaklarımızda bir Ses “Durmak Yok Hizmete devam” diye çınlıyor.

Halk ile gönül köprüsü hizmet ile kurulur diye düşünüyoruz, bir başka ifade ile “Gönül Belediyeciliği” böyle bir şey olsa gerek diyoruz” ifadelerine yer verdi.

“BAŞKAN ADAYLARININ PROJELERİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUZ”

Muhtarlar, şunları söyledi: “Simani Mahallesi, Gözer Köyü yeni yerleşim, Ekinyolu köyü ve bağlıları olan Köprübaşı, Beyaztoprak, Hafsel, Hacı Çayır, Göltepesi köyü yeni yerleşim birimleri nüfusuna kayıtlı olan halk doğrudan, ama genelde tüm Bingöl halkının gönül teline dokunacak önemli bir hususu Bingöl kamuoyuna, Sayın Bakanımız Cevdet Yılmaz bey’in, Bingöl Milletvekillerinin, potansiyel Bingöl Belediyesi Başkan Adaylarının bilgisine sunarak seçim öncesi cevap ve projelerini öğrenmek istiyoruz.

Sayın vekillerimize, belediye başkan adaylarımıza, parti yöneticilerine, üst düzey bürokratlarımıza çağrımızdır, ricamızdır, talebimizdir.

Fiziki ve fiili olarak birleşik olsak da biz artık resmen de belediyeye dahil olmak istiyoruz. Sevdamız büyük Bingöl’dür. Herkesten destek bekliyoruz.

Bilindiği gibi, Gözer köyü yeni yerleşim, Simsor, Köprübaşı, Hafsel, Beyaztoprak, Hacıçayır ve Göltepesi yeni yerleşim yerleri gerek meskun mahal gerekse mülki sınırları itibariyle belediye sınırları ile iç içe girmiş ve şehrin bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır.

Bizler yukarıda isimleri zikredilen yerleşim birimlerinin muhtarları olarak diyoruz ki; ilgilenilmemesi veya ihmal edilmesi halinde Bingöl’ümüzün belki de 50 yıllık geleceğine olumsuz tesir edeceğinden; 80 yılı aşkın zamandan beridir mevcut eski yerleşim alanına sıkışmış Bingöl’ün hızla artan nüfusu, çarpık kentleşme, daracık sokak ve caddeler, boğulmuş trafiği, istihdamı ciddi etkileyecek ticari alan yetersizliği, görüntü kirliliği gibi sıkıntılar yaşanan Bingöl’ümüzün; yeni ticari alanları olan, geniş cadde sokak ve meydanlar ile trafiği rahatlamış, oksijen kaynağı yeni yeşil alanları, İstihdamı arttıracak, ihracat yapacak düzeyde gelişmiş sanayisi, velhasıl modern ve çağdaş bir kent görünümüne kavuşması için; dahası büyük Bingöl olması için kıymetli vekillerimize, mevcut başkanımıza ve belediye başkan adaylarına soruyoruz:

-Şehrin gelişmeye en müsait parçası konumunda ancak ihmal edilmesi halinde kaçak, düzensiz ve işgaller ile kötü kasaba nitelikli yapılaşma ile ileride köy-kent halinden modern kent haline geçişte ıslahı bile oldukça güçleşecek, dahası yıllara sari korkunç enkaz haline gelecek Gözer yeni yerleşim, Simsor, Köprübaşı, Hafsel, Beyaztoprak, Hacı Çayır ve Göltepesi yeni yerleşim alanlarını, Belediye Sınırlarına dahil etmek suretiyle Büyük Bingöl Projeniz var mı?

 

-Programda olduğunu bildiğimiz Elazığ-Erzincan-Erzurum-Muş ve Diyarbakır illerine bağlantıyı sağlayacak şekilde düzenlenecek çevre yolları için merkezi bir kavşak yapılacak mı?  (Kervansaray veya 7 evler mıntıkasında olması gibi).

-Halen Elazığ-Muş-Erzurum istikametinde transit kullanılan ve Düzağaç bölgesinin ortasından geçen yol transit geçişe kapanacak mı? Ticari alana çevrilip cadde meydan ve çarşı haline getirilecek mi?

-Keza aynı yolun Simani’den Kervansaray’a kadar olan kısmi ticari alana çevrilip, cadde meydan ve çarşı haline dönüştürelecek mi? (Unutulmamalıdır ki buralarda trafik kazalarından çok insanımızı kaybettik.) Simani mahallemizde Koşon ve Beroj küme evleri yeni yerleşim alanında yıllardır kangren haline gelmiş imar sorunu çözülecek mi?

-Yeni Sanayi inşaatı bitimi hızlandırılacak mı? Sanayi inşaatı ile birlikte, sanayinin giriş çıkış, Beyaztoprak, Hafsel, Hacı çayır bağlantı yolları ve alt üst geçitlerin yapımına hemen başlanacak mı? Anılan yerlere hemen ilave hat tahsisleri yapılacak mı?

-Gerek anılan bölge için, gerekse Bingöl geneli için burada sayılmamış ancak, bizi de şaşırtacak sevindirecek umutlandıracak güzellikte muhtemel hizmet ajandanızda olan yeni projeleriniz var mı?”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Köyler, belediye, sınırına, dahil, edilsin,
Yorumlar
Haber Yazılımı