Haber Detayı
10 Haziran 2021 - Perşembe 18:49
 
KOYUN VE KEÇİ BESİCİLERİNE DESTEK
İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, Bingöl'de 2.094 işletmedeki 355 bin 840 baş anaç koyun ve keçi için besicilere 11 milyon 84 bin 805 TL ödeme yapılacağını söyledi.
EKONOMİ Haberi
KOYUN VE KEÇİ BESİCİLERİNE DESTEK

İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, hayvancılık desteklemeleri ile ilgili açıklama yaptı.

Bingöl’de son yıllarda küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde önemli bir artış yaşandığını ifade eden Bahadır, “Özellikle bakanlığımızın verdiği destekler ve terör olaylarının bitme noktasına gelmesiyle birlikte birçok yayla ve meranın kullanılmaya başlanması gibi gelişmeler, ilimizin küçükbaş hayvancılığının gelişmesine önemli katkı sağlamıştır” dedi.

Bahadır, şunları söyledi: “Bingöl, toplam arazi varlığının 42'si mera olan, göçer hayvancılık yapan yetiştiriciler tarafından yaylak olarak tercih edilen, küçükbaş hayvancılığa oldukça elverişli olan ve kadimden beri geleneksel olarak küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığı bir ildir. Tabi 1990’larda etkili olmaya başlayan terör olaylarından dolayı bölgemizde ve ilimizde özellikle küçükbaş hayvancılık olumsuz şekilde etkilenmiştir. Birçok yayla, mera ve kırsal alan uzun yıllar kullanılamamıştır. TÜİK tarafından yayınlanan verilere göre 1996 yılında ilimizde 748 bin küçükbaş hayvan mevcutken, bu rakam 2018'e gelindiğinde 510 bine kadar gerilemiştir. Son yıllarda bakanlığımız tarafından verilen anaç koyun-keçi desteklemeleri, çoban istihdamı desteği, sürü büyütme desteği, halk elinde küçükbaş hayvan ıslahı projesi desteği ve yem desteği gibi destekler, terör olaylarının bitme noktasına gelmesiyle birlikte birçok yayla ve meranın kullanılmaya başlanması gibi gelişmelerle birlikte 2020 yılında küçükbaş hayvan sayımız 720 bini geçmiştir. 2021 yılının ilk altı aylık döneminde ise küçükbaş hayvan sayımız 760 bine ulaşmıştır.”

VERTİLEN DESTEKLER

2020 yılında sadece küçükbaş hayvancılığa 15 milyon TL’nin üzerinde destek verildiğini belirten Bahadır, “2021 yılında ise bakanlığımız tarafından 8 Haziran Salı günü anaç koyun-keçi destekleme ödemeleri başladı. 18 Haziran Cuma gününe kadar ödemeler tamamlanacak. Bu ödemeler kapsamında Bingöl'de 2.094 işletmedeki 355 bin 840 baş anaç koyun ve keçi için besicilere toplam 11 milyon 84 bin 805 TL ödeme yapılmış olacak. Yine 2021 yılında 114 işletmemize 570 bin TL çoban istihdam desteği verilmesine ilişkin ödeme icmali bakanlığımıza gönderilmiştir. Önümüzdeki dönemde ödemeler gerçekleştirilecektir. Sürü büyütme desteği 2021 yılı ödemeleri de bu günlerde bakanlığımız tarafından açıklandı. Bingöl'de 891 işletmeye 34.301 baş hayvan için 3 milyon 430 Bin 100 T sürü büyütme desteği verilecek. 2021 yılsonuna kadar halk elinde ıslah projesi ve yem desteği ödemelerinin de gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Yine 2021 yılında ilk kez göçer hayvancılık desteği verilecektir. Bu kapsamda da sistemde göçer olarak kayıtlı işletmelere hayvan başına 2 TL destek verilecektir. Şuan destekleme başvuruları devam etmektedir. 2021 yılında toplam olarak küçükbaş hayvancılık desteklemelerinde 20 Milyon TL’nin üzerine çıkılacağını ön görmekteyiz. İlimizin küçükbaş hayvancılığının gelişmesine katkı sunan, başta fedakâr yetiştiricilerimiz, çobanlarımız, üretici birliğimiz, valiliğimize ve bakanlığımız teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOYUN, VE, KEÇİ, BESİCİLERİNE, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı