Haber Detayı
25 Şubat 2021 - Perşembe 18:04
 
LEVENT VADİSİNE YENİ SEYİR TERASI
Malatya’nın Akçadağ İlçesinde bulunan Levent Vadisi’nde yeni seyir terası projesi hayata geçiriliyor. Bingöl’de bulunan vadiler ise, yıllardır dönüştürülemiyor.
GÜNDEM Haberi
LEVENT VADİSİNE YENİ SEYİR TERASI

Fırat Kalkınma Ajansı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında başarılı bulunan Akçadağ Belediyesinin “Büyüleyici Vadiyi Seyrediyorum” projesi düzenlenen törenle imzalandı.

Levent Vadisi Seyir Terasında düzenlenen imza törenine, Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Işık, FKA İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Mehmet Şirin Budancamanak, belediye proje birimi personeli katıldı.
Törende konuşan FKA Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında 18 projenin ajans tarafından başarılı bulunduğunu anımsatarak, bu günde Akçadağ Belediyesi’nin Büyüleyici Vadiyi Seyrediyorum Projesinin imza töreni için bir araya geldiklerini söyledi.
Yoğunlu, Akçadağ Belediyesi ile yürütülecek olan ve 12 aylık uygulama süreci bulunan projenin 1.431.170,00 TL olan toplam bütçesinin 1.073.377,50 TL’sinin Fırat Kalkınma Ajansı tarafından hibe olarak karşılanacağını ifade etti.
Projenin içeriği hakkında bilgilendirmelerde bulunan Yoğunlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Proje kapsamında; 7 adet kamp evi, gerekli sosyal donatıları ile 1 adet sayış büfesinin inşa edilmesi, kamp alanları için çelik konstrüksiyonlu ve ahşap lambrili pergola ile gerekli peyzaj çalışmalarının yapılması, doğa ve tarihi değeri bulunan mağaraların solar aydınlatmasının yapılması,  Levent vadisi alt kısımlarda tarihi mağaralara, horasan yapımı köprüler ve roma hamamına ulaşımın olmaması nedeniyle korkuluklu ve platformlu yürüyüş alanları ile selfie ve dinlenme duraklarının oluşturulması hedeflenmektedir.”
Yoğunlu, projeyle gerekli altyapı eksikliklerinin tamamlayarak Levent Vadisinde turizm markalaşmasının ve turizm destinasyonunun oluşturulmasını amaçladıklarının altını çizerek, “Yapılması planlanan tesisleşme ve doğa sporları altyapısı oluşturma faaliyetleri sonrasında gerçekleştirilecek tanıtım ve reklam faaliyetleri ile vadiyi ülkemizin gündemine getirilmesini planlıyoruz. Proje ile Akçadağ İlçesinin turizm altyapısının iyileştirilmesine ve ziyaretçi sayısı ile turizm gelirlerinin artırılmasına önemli katkı sağlanacaktır. Projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan ise Levent Vadisi’nin turizme kazandırılması noktasında Fırat Kalkınma Ajansı ile birlikte önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, yapılacak çalışmalarla birlikte Levent Vadisi’nin bir çekim merkezi haline geleceğini söyledi.
Kazgan, projenin hazırlanmasında emeği geçen belediye personeline ve verdikleri desteklerden dolayı Fırat Kalkınma Ajansı yönetimine teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Kazgan ve Yoğunlu tarafından “Büyüleyici Vadiyi Seyrediyorum” projesinin imzaları atıldı.

BİNGÖL’DE YETERLİ ÇALIŞMA YOK

Bölge illerinde turizmin geliştirilmesi için birçok çalışmaya imza atılırken, Bingöl’de yıllardır siyasilerin dilinde olan Çaparçur Vadisi bir türlü dönüştürülemiyor.

Çaparçur Vadisinin yanı sıra Bingöl’ün turizmine katkı sağlayabilecek Ilıcalar Beldesi Kös Deresi bölgesinde yürüyüş yolları, bisiklet yolları yapılarak termal turizme entegre dilebilir. Yine şehir merkezinde bulunan Gayt Kalesinin gün yüzüne çıkarılıp Gayt Vadisinde seyir terasının kurulmasıyla yeni bir turizm alanı oluşturulabilir.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: LEVENT, VADİSİNE, YENİ, SEYİR, TERASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı