Haber Detayı
23 Haziran 2022 - Perşembe 18:17
 
“MADEN OCAĞI PROJESİ İPTAL EDİLMELİDİR”
Kiğı İlçesi Eskikavak Köyünde yapılması planlanan maden ocağının doğaya ve canlılara zarar vereceğini belirten Aydemir, konuyu soru önergesi ile meclise taşıdı.
SİYASET Haberi
“MADEN OCAĞI PROJESİ İPTAL EDİLMELİDİR”

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Kiğı İlçesi Eskikavak Köyünde yapılması planlanan maden ocağı ile ilgili meclise soru önergesi verdi.

Önergenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplandırılmasını talep eden Aydemir, “Bingöl -Kiğı İlçesi, Eskikavak Köyü civarında yapılması planlanan maden ocağı için olumlu rapor verildiği iddiası kamuoyunda deklare edilmektedir. Kurşun, cevher ve çinko çıkarmak amacıyla kurulacağı ifade edilen maden ocağı, daha önce de yapılmak istenmiş ve mahkeme kararıyla iptal edilmişti. Halkın bu kararlı duruşunun planlanan maden ocağı yapımı konusunda bir caydırıcılık yaratmadığı görülmüştür. Bingöl halkı tepkili. Maden ocağı yapımının iptali için yine tüm yasal haklarını kullanacaklarını ifade etmektedirler. Bahsedilen bölgede maden ocağının kurulması demek; Perisu Vadisi gibi bir doğa harikası dahil olmak üzere, doğada yaşayan tüm canlılar ve çevredeki tüm köyleri yok etmekle tehdit etmek demektir. Bu sebeplerle projenin derhal iptal edilmesi tüm Bingöl halkının ortak talebidir.”

Aydemir, Bakan Dönmez’e şu soruları yöneltti:

“-Bingöl-Kiğı İlçesi, Eskikavak Köyünde iddia edildiği gibi bir maden ocağı kurulacak mıdır?

-Daha önce yapımının mahkeme kararı ile iptal edildiği gerçeği söz konusu iken, bu konuda ki ısrarın özel bir nedeni var mıdır?

-Maden ocağının tüm yaşamsal alanlara zarar vereceği aşikar. Yapımın iptali için bir çalışmanız olacak mı?

-Bakanlığımız tarafından yapım için olumlu rapor verildiği iddiası doğru mudur?”

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: “MADEN, OCAĞI, PROJESİ, İPTAL, EDİLMELİDİR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı