Haber Detayı
24 Haziran 2021 - Perşembe 18:26
 
“MADEN OCAĞIYLA PERİ VADİSİ BOZULACAK”
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Peri Vadisinde kurulmak istenen maden ocağı ile doğanın talan edileceğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“MADEN OCAĞIYLA PERİ VADİSİ BOZULACAK”

Meclis genel kurulunda konuşan HDP Milletvekili Erdal Aydemir, Peri Vadisinde maden ocağı kurulmasına tepki gösterdi, Karlıova depreminde evleri yıkılan vatandaşların mağduriyetlerinin devam ettiğini, Elazığ’da esnafın zor durumda olduğunu söyledi.

Peri Vadisi’nde şuana kadar 6 tane HES barajının yapıldığını belirten Aydemir, “şimdi de maden çalışmaları yapılması kapsamında doğa talanına geçildi. Bingöl ilinin KAYY-DER ismindeki -Karakoçan, Yayladere, Adaklı, Kiğı, Yedisu ilçelerimizden oluşan- bir federasyon şeklindeki bu derneğimizin bir kampanyası var “Peri Vadisi yok olmasın.” HES’lerle yapılan barajlar sonucunda doğal kaynak sularının hepsi kurudu, şu anda kazma vuracağınız yerden su fışkırması gereken yerlerde maalesef köylü içecek su bulamıyor. Kaldırın bakın altına kim çıkıyor? Limak çıkıyor. Kim çıkıyor? Özaltın çıkıyor. Kim çıkıyor? Cengiz çıkıyor. Kim çıkıyor? 5’li çete çıkıyor” dedi.

-KARLIOVA DEPREMİ-

Karlıova depreminde evleri ahırları zarar gören vatandaşların mağduriyetinin devam ettiğini belirten Aydemir, “14 Haziran 2020 tarihinde Karlıova-Yedisu depremi gerçekleşti, bu depremden en fazla zayiat gören Liçik, Dinarbey ve Elmalı köylerimizdi. Aradan bir yıl geçtikten sonra bu köylerimizi ziyaret ettik, dedik ki acaba burada evleri yıkılan, hayvan barınakları yerle bir edilen köylülerimizin bu mağduriyetleri giderilmiş mi? Maalesef bırakalım bu ihtiyaçlarının giderilmesini bir çivi bile çakılmamış” diye konuştu.

MECLİSE ÖNERGE VERDİ

Milletvekili Erdal Aydemir, Peri Vadisinde maden ocağı kurulması çalışmaları ile ilgili meclise bir de soru önergesi verdi.

Aydemir, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede, şu ifadelere yer verdi: “Bingöl-Kiğı Eskikavak Köyü civarından; İlbey Köyü, Cevizli Köyü, Aysaklı Köyü’nü de içine alacak alanın tamamında; kurşun, çinko ve gümüş madeni çıkarma hazırlığı yapıldığı iddia edilmektedir. Daha önce sadece Kiğı-Eskikavak Köyü civarında Bingöl Metal Madencilik A.Ş.’nin, maden arama talebine, Bingöl Valiliğinin ‘ÇED RAPORUNA GEREK YOKTUR’ notu düşmesi sonucu, Eskikavak Köyü Derneği’nin açtığı iptal davası 2019 yılında kazanılmıştı. Aynı firma ÇED Raporu hazırlayarak, köylülere gerekli bilgilendirmeleri yaparak maden arama-çıkarma çalışmalarına başlayacaklarını deklare etmişlerdir.

 Bingöl halkı ve yöre halkının, o bölgede yaşayan ve nesli tükenmekte olan birçok hayvanın yok edilmekle karşı karşıya kalabileceklerini, ekolojinin dengesi ile oynanacağını bu durumun katiyen kabul edilemeyeceğini çeşitli platformlarda dile getirdiklerine şahit olduk. Yapılacak madencilik faaliyetleri sonucunda ağır metallerin, asit ve kimyasal maddelerin yerüstü ve yeraltı sularını da olumsuz yönde etkileyeceği aşikar ve göz ardı edilmemesi gereken bir durum.

Bu bağlamda; Koruma altına alınması gereken alanda, maden araması yapılmasına izin verecek misiniz? Maden arama-çıkarma konusunda tutumları net olan yöre halkının taleplerini ve fikirlerini değerlendirecek misiniz? Nesli tükenmekte olan hayvanların bulunduğu alanların yok edilmesine sebep olacak ve daha önce mahkeme kararı ile iptal edilmiş maden arama bölgesi için hazırlanan ÇED raporunu kamuoyu ile paylaşacak mısınız? Mahkeme kararı olan bölge için arama-çıkarma yerine koruma altına almak gibi bir çalışma yapacak mısınız?”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “MADEN, OCAĞIYLA, PERİ, VADİSİ, BOZULACAK”,
Yorumlar
Haber Yazılımı