Haber Detayı
15 Aralık 2020 - Salı 10:08
 
“Mahalle esnafına sahip çıkalım”
İyi Parti İl Başkanı Kızılboğa, ulusal market zincirlerine sağlanan destek ve kolaylıkların, küçük esnafın, bakkalın, kasabın belini büktüğünü belirterek, mahalle esnafının desteklenmesi çağrısı yaptı.
SİYASET Haberi
“Mahalle esnafına sahip çıkalım”

İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa yazılı bir açıklama yaparak, esnafa destek olunması için çağrıda bulundu.

Pandemi sürecindeki esnafın sorunlarına değinen İl Başkanı Kızılboğa, “Tüm Dünya gibi biz de ülkemizde pandemi sürecini atlatmak adına önlemler aldık. Ancak dünyadakinden farklı olarak, ülkemizde de bazı önlemler hayata geçirilirken, işin bugünü ve yarını detaylı bir şekilde ele alınmadı. Önlemlerle, esnafımız ve işletmecilerimiz borç batağında bir yaşantının içine girdiler. Devlet eliyle kendilerine herhangi bir yardım yapılmazken, faturalar, vergiler, kiralar derken üstlerine daha fazla yük bindirildi. Ertelemeli şekilde sunulan kredilerin ödeme günü geldi çattı. Her esnaf ziyaretimizde bin ‘ah’ işitiyoruz” dedi.

“HÜKÜMETİN, İYİ NİYETİNE GÜVENMEK, İNANMAK OLDUKÇA ZOR”

Tunus’a yapılan nakdi yardıma değinen Başkan Kızılboğa, “Ancak tüm bunlara rağmen, hükümet tarafından ülkesinin esnafı için bir adım atılmadı. Servis işletmecilerimiz, hizmet sektöründeki işletmecilerimiz, kantincilerimiz, restoran işletmecilerimizin durumu içler acısı. Tüm bu gelişmelere biraz geri çekilip geniş bir açıyla baktığımız zaman, devletin halkı kendi sorunlarıyla baş başa bıraktığını görebilirsiniz. Deyim yerindeyse, devlet sırtını halka, yüzünü Tunus’a, Afrika’ya döndü. İnancımızda olduğu gibi, kültür ve geleneklerimizde de, mazluma yardım etmek, el uzatmak vardır ve sahip çıkmamız gereken bir değerdir. Ama, bunu yapmak için önce kendi içimizdeki sorunları çözmemiz gerekiyor. Milleti yokluk içerisinde kıvranırken, Tunus’a 5 milyon Dolar yardım gönderen hükümetin, iyi niyetine güvenmek, inanmak oldukça zor” ifadelerini kullandı.

“BU ZOR GÜNLERDE ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM, GÜN BİRLİK GÜNÜ”

 Esnafa destek noktasında atılması gereken adımlardan bahseden Kızılboğa, “Bu nedenle çağrım yönetimi elinde tutan kadrolara, ‘Bu zor günlerde esnafımıza sahip çıkalım, gün birlik günü.’ Bugün atılmayan her adım, yarın ülkemizin bataklığa saplanmasına neden olacak. Esnafın rahatlaması adına, vergilerde ve faturalarda indirime gidilmeli. Çalışmayan, kepenk açmayan işletmelerin borçlarından faiz silinmeli ve yapılandırma yapılmalı. Ekonominin çarklarının dönmesi için işletmecilerimizin çalışanlarına nakdi destek sağlanmalı. Sigorta primlerinde düzenlemeler hayata geçirilmeli” şeklinde konuştu.

“MAHALLE’NİN ESNAFINA SAHİP ÇIKALIM”

Küçük esnafın desteklenmesi noktasında vatandaşlara da çağrıda bulunan Kızılboğa, şu ifadeleri kullandı: “Hepsi yapılması gereken, ancak yapılmayan çalışmalardır. Milletimizin sesine kulak vermek, ihtiyaçlarını karşılamak, sosyal devlet olmanın ötesinde, insani bir zorunluluktur. Ulusal market zincirlerine sağlanan destek ve kolaylıklar, küçük esnafın, bakkalın, kasabın belini bükmüştür. Başta Devletimiz olmak üzere, tüm vatandaşlarımız tarafından da küçük esnafın desteklenmesi gerekmektedir. Her köşe başında açılan süpermarketler ile küçük esnaf gölgede bırakılarak, tüm gelir tek bir noktaya toplanıyor. Bu nedenle hemşehrilerimizden ricam, mahallenin bakkalına, berberine, manavına, kasabına sahip çıkalım.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Mahalle, esnafına, sahip, çıkalım”,
Yorumlar
Haber Yazılımı