Haber Detayı
20 Haziran 2022 - Pazartesi 18:30
 
MAHKEMENİN İPTAL ETTİĞİ MADENE YENİDEN ÇED OLUMLU KARARI VERİLDİ
Kiğı İlçesi Eskikavak Köyü mevkiinde kurulması planlanan maden ocağına ÇED olumlu kararı verildi.
GÜNDEM Haberi
MAHKEMENİN İPTAL ETTİĞİ MADENE YENİDEN ÇED OLUMLU KARARI VERİLDİ

Bingöl’de birçok bölgede HES ve maden ocakları kurulurken, bir maden ocağının da Kiğı İlçesi Eskikavak Köyü mevkiinde kurulması planlanıyor. Maden ocağının kurulması için daha önce iki defa ÇED gerekli değildir kararı verilirken, bu kararlar mahkemeye takıldı. Ancak belirlenen bölgede maden ocağı kurulması için yeniden ÇED olumlu kararı verildi.

MAHKEME İPTAL ETMİŞTİ

Kiğı İlçesi Eskikavak Köyü mevkiinde 21,964 hektarlık alanda yapılması planlanan Kompleks Cevher (Kurşun-Çinko-Gümüş) Maden Ocağı'' projesi için, 2011 yılında bakanlık tarafından ÇED gerekli değildir kararı verildi.

İlgili firma tarafından 2014 yılında 3,072 hektarlık alan artışı yapılarak toplam ÇED alanının 24.75 hektara çıkartılması için Bingöl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuldu ve yeniden “ÇED Gerekli Değildir” belgesi alındı.

Her iki “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için Bingöl Valiliği aleyhine Erzurum 1. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı ve çıkan kararda, “ÇED gerekli değildir” kararı iptal edildi.

YENİDEN ÇED OLUMLU KARARI VERİLDİ

Mahkeme kararına rağmen bölgede maden ocağının kurulması için hazırlık çalışmaları devam etti. İlgili firmanın başvurusu üzerine yeniden ÇED olumlu kararı verildi. Maden ocağı ile ilgili Bingöl Valiliğinden yapılan duyuruda, “S.201002042 Kompleks Cevher (Kurşun-Çinko-Gümüş) Maden Ocağı projesi hakkında ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verilmiştir” denildi.

NE YAPILACAK?

Kiğı İlçesi Eskikavak Köyü mevkiinde Bingöl Metal Madencilik San. Tic. A.Ş tarafından “Kurşun Çinko Gümüş Kompleks Cevher Maden Ocağı Projesi” yapılması planlanıyor.

Yatırım bedeli 4 milyon 282 bin TL olan proje kapsamında, yılda 25 bin ton kurşun-çinko-gümüş cevheri üretilmesi hedefleniyor.

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: MAHKEMENİN, İPTAL, ETTİĞİ, MADENE, YENİDEN, ÇED, OLUMLU, KARARI, VERİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı