Haber Detayı
15 Şubat 2021 - Pazartesi 18:11
 
OCAK AYI NORMALİN ÜZERİNDE SICAK GEÇTİ
Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Doğu Anadolu Bölgesinde ocak ayında ortalama sıcaklıklar, Ardahan, Erzincan, Bingöl, Hakkari, Sarıkamış, Erciş, Ergani, Başkale çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti.
GÜNDEM Haberi
 OCAK AYI NORMALİN ÜZERİNDE SICAK GEÇTİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), 2021 yılı Ocak ayının ortalama sıcaklıklarını 1981-2010 normallerine göre mukayesesi etti.

MGM’nin değerlendirmesinde, 2021 yılı Ocak ayında ortalama sıcaklıklar ülkenin kıyı kesimleri, Trakya çevresi, Güneydoğu Anadolu bölgesi çevrelerinde genelde mevsim normallerinin üzerinde, Doğu Anadolu Bölgesi genelinde mevsim normallerinin civarında gerçekleşti. Uzun yıllar Ocak ayı ortalama sıcaklığı 2.7 °C iken, 2021 Ocak ayı 5.4°C olarak gerçekleşti. Ocak ayında en düşük sıcaklık -34.5 ºC ile Ağrı’ da, en yüksek sıcaklık ise 28.8 ºC ile Cide’de tespit edildi.

BÖLGESEL DEĞERLENDİRME

MARMARA BÖLGESİ: Ortalama sıcaklıklar, Balıkesir çevresinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 5.1°C iken, 2021 Ocak ayı 8.2 °C olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -11.9 °C olarak Bilecik ve Balıkesir’de, en yüksek sıcaklık ise 26.5 °C olarak Sakarya’da tespit edildi.

EGE BÖLGESİ: Ortalama sıcaklıklar, Akhisar, Uşak, Muğla, Tavşanlı, Gediz, Nazilli mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.3°C iken, 2021 Ocak ayı 8.6°C olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -19.3 °C olarak Tavşanlı’da, en yüksek sıcaklık ise 26.0°C olarak Salihli’de tespit edilmiştir.

AKDENİZ BÖLGESİ: Ortalama sıcaklıklar, Burdur, Dalaman, Fethiye, Antakya, Göksun, Tefenni, Mut, Erdemli, çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 7.4 °C iken, 2021 Ocak ayı 9.6 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -19.9 °C olarak Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 24.9 °C olarak Osmaniye’de tespit edildi.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ: Ortalama sıcaklıklar, Kayseri, Konya, Zara, Kangal çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -0.9 °C iken, 2021 Ocak ayı 2.5 °C olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -26.4 °C olarak Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 21.6 °C olarak Ereğli’de tespit edildi.

KARADENİZ BÖLGESİ: Ortalama sıcaklıklar, Bolu, Karabük, Cide, Nallıhan, Beypazarı çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 2.8 °C iken, 2021 Ocak ayı 6.2 °C olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -17.9 1°C olarak Bayburt’ta, en yüksek sıcaklık ise 28.8 °C olarak Cide’de tespit edildi.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Ortalama sıcaklıklar, Ardahan, Erzincan, Bingöl, Hakkari, Sarıkamış, Erciş, Ergani, Başkale çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -4.8 °C iken, 2021 Ocak ayı -2.7 °C olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -34.5 °C olarak Ağrı’da, en yüksek sıcaklık ise 14.6°C olarak Erzincan’da tespit edildi.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Ortalama sıcaklıklar, Diyarbakır, Batman çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4.4 °C iken, 2021 Ocak ayı 6.7 °C olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -8.5 °C olarak Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 21.9 °C olarak Cizre’de tespit edildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , OCAK, AYI, NORMALİN, ÜZERİNDE, SICAK, GEÇTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı