Haber Detayı
20 Eylül 2021 - Pazartesi 17:18
 
ÖĞRENCİLER BARINMA SORUNU YAŞIYOR
Saadet Partisi Bingöl İl Başkanı M. Fatih Tiryaki, barınma sorunu nedeniyle öğrencilerin üniversiteyi kazanma sevinçlerinin hüsrana dönüştüğünü söyledi.
GÜNDEM Haberi
ÖĞRENCİLER BARINMA SORUNU YAŞIYOR

Üniversiteye kayıtlarını yaptırarak il dışından Bingöl’e gelen öğrenciler, barınma konusunda sıkıntı yaşıyor. Yurtlarda yer bulamadığı için apart evlerde ve normal dairelerde barınma arayışına giren öğrenciler yüksek kiralarla karşılaşıyor.

Saadet Partisi Bingöl İl Başkanı M. Fatih Tiryaki, son birkaç gündür barınma sıkıntısı nedeniyle onlarca kişinin partilerine ulaşarak destek istediğini belirterek, “Özellikle kız öğrencilerimizin yaşadıkları bu sıkıntılar; öğrenci kardeşlerimizin üniversiteyi kazanma sevinçlerini ve öğrenci velilerimizin sevinçlerini maalesef hüsrana dönüştürmüştür.

Bu telaşı ortadan kaldırmak ve öğrencilerimize bu hususta yardımcı olabilmek adına günlerdir mücadele verdiğimizi çeşitli otellerle, yurtlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla iletişime geçtiğimizi üniversiteyi kazanan kardeşlerimizin ve halkımızın bilmesini isteriz” dedi.

Tiryaki, şunları söyledi: “Öncelikli olarak bu yıl üniversiteyi kazanan genç kardeşlerimizi tebrik eder, kendilerine hoşgeldiniz diyoruz. Hoş gelmelerini arzuladığımız kardeşlerimizin, hoş görebilmesi için öncelikli şartlardan biri olan barınma şartlarını kendilerine henüz sağlayamamış olduğumuzdan, ilimizdeki yetkililer adına kendilerinden özür dilediğimizi kamuoyuyla paylaşmak isteriz. Fakat bu sorunun en kısa sürede Bingöl’ümüzün şuurlu kurum amirleri, cefakar sivil toplum kuruluşları, sorumluluk duygusu taşıyan siyasi partileri ve misafirperver Bingöl halkı tarafından giderileceğine dair inanca sahip olduğumuzu ve bu sorumluluk duygusu içerisinde bu sıkıntıların en kısa sürede giderileceğini bilmelerini isteriz.”

FAHİŞ FİYATLAR İSTENİYOR

Öğrencilerden barınma için fahiş fiyatların istendiğini ifade eden Tiryaki, “Üniversiteyi kazanan kardeşlerimizin başta KYK yurdu olmak üzere birçok özel yurtta da yer bulamaması en önemli sorun olsa da, buna bağlı olarak kiralamak istedikleri ev fiyatlarının 3-4 katına çıkmış olması, apart ve pansiyonlardaki ciddi fiyat artışları, yetkili kurumların bu hususta sessiz kalması, bazı kurum misafirhanelerinde adam kayırıcı bir barındırma politikasının uygulanması gibi hususlar da öğrencilerimizi, öğrencilerimizin ailelerini ve biz sorumluluk duygusu taşıyan Saadet Partisi mensuplarını  ciddi manada rahatsız etmektedir” dedi.

MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİDİR

Yetkililere seslenen Tiryaki: “Öğrencilerimizin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için; yetkili kurumlar tarafından  ev, apart kiraları kontrol edilmeli, fırsatçı mülkiyet sahiplerinin mağduriyeti fırsata çevirmelerine ve güzel şehrimizin ismini karalamalarına müsaade edilmemelidir.

Kamu kurumlarının misafirhaneleri öğrencilerimize tahsis edilmelidir.

Öğrencilerimiz KYK yurtlarına yerleştirilinceye veya kiralık ev buluncaya kadar valilik tarafından öğrenci kardeşlerimiz için gerekirse otel kiralanmalı ve orada barındırılmalıdırlar.

KYK yurt başvuru süreci hızlı bir şekilde sonuçlandırılıp, mümkünse kapasite artırımına gidilmelidir.

Yaşanan yoğunluğa bağlı olarak öğrenci kardeşlerimizin yaşamış olduğu barınma sorununa yetkililer her ne kadar zamanında çözüm bulmamış olsalar da; en kısa  zamanda bu problemin çözüme kavuşturulacağı inancındayız. Bu hususta sorumluluk duygusu taşıyan kurum yöneticilerimizin olduğu kanaatindeyiz. Velev ki sorumluluk tez zamanda yerine getirilmezse dahi öğrenci kardeşlerimiz endişe etmesinler ve şunu bilsinler ki Bingöl halkı misafirperverdir, gerekirse öğrenci kardeşlerimizi kendi evlerimizde dahi misafir ederiz. Bu duygularla başta yetkililer olmak üzere tüm halkımızdan; dışardan gelen misafirlerimize gereken yardımı göstermelerini ve ilimize yakışır misafirperverliklerini göstermelerini temenni ederiz” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖĞRENCİLER, BARINMA, SORUNU, YAŞIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı