Haber Detayı
03 Şubat 2021 - Çarşamba 18:18
 
ÖĞRENCİLER İŞ BULAMAMA KORKUSU YAŞIYOR
Öğrencilerin koronavirüs sürecinde kaygılarının değerlendirilmesi amacıyla yapılan bir çalışmada, özellikle son sınıfta okuyan öğrencilerde iş bulamama oranının yüksek olduğu belirtildi.
EĞİTİM Haberi
ÖĞRENCİLER İŞ BULAMAMA KORKUSU YAŞIYOR

Bingöl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İmran Aslan’ın “Üniversite Öğrencilerinin Sağlık ve Kaygılarının Kovid-19 Salgını Sırasında Değerlendirilmesi” başlıklı çalışması, Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisinde yayımlandı.

Kovid-19 salgını boyunca öğrencilerin endişeleri ve memnuniyet düzeyini ölçmek; cinsiyet, ikamet yeri, eğitim yılı ve üniversitelere göre farklılıkları tespit etmek amacıyla anket yöntemiyle yapılan çalışmada, Bingöl, Atatürk ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitelerinin öğrencilerin Kovid-19 ile ilgili endişeleri de soruldu.

Çalışmanın sonuç kısmında, “Katılımcıların 5,9'u anketin uygulandığı dönemde Kovid-19 semptomları gösterdiklerini ve 5,6'sı yakınlarının Kovid19 nedeniyle öldüğünü belirtmişlerdir. Katılımcıların 48,2'sinin yakınları veya kendileri işlerini kaybetmiş ve Kovid-19 salgını nedeniyle 65,9'unun ekonomik durumu kötüleşmiştir. Kız öğrencilerde daha yüksek oranda endişe tespit edilmiş ve mezuniyet sonrası iş bulmama korkusu daha yüksek olmuştur. Özellikle son sınıf öğrencilerde iş bulamama oranı iki cinsiyet için de yüksek çıkmıştır. Kırsal bölgelerde yaşayan öğrencilerde daha düşük yaşam memnuniyeti bulunmuştur. Ayrıca, Bingöl üniversitesi öğrencileri diğer iki üniversiteye göre daha düşük memnuniyet göstermişlerdir.

STRET ARTTI

Sürekli evde kalmak zorunda kalan öğrencilerde, fiziksel aktivitelerinin azalması sonucu (günlük ortalama 47,3 dakikadan 26,24 dakika düşme) yüksek oranda strese neden olmuştur. Ayrıca, panik ve korku yaratan çevrimiçi platformlarda yapılan paylaşımlar öğrencilerin üzerindeki stres oranını artırmıştır. Bazı öğrenciler, kaldıkları yerde bilgisayar ve internet erişimine ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdir. Araştırma sonuçlarına göre şu öneriler yapılabilir: İnsanların yaşamlarını ve işlerini etkileyen depresyon gibi psikolojik sorunlara yönelik tedbirler alınmalıdır. Öğrenciler, evde fiziksel hareketler ve spor yaparak stres miktarını azaltabilir. Öğrencilerin morallerini iyileştirmek ve endişelerini azaltmak için üniversiteler tarafından psikolojik danışmanlık hizmetleri verilebilir. Ayrıca, salgın döneminde son sınıf öğrencileri için iş bulma danışmanlığı ve ekonomik sorunları olan öğrenciler için mali destek sağlanabilir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖĞRENCİLER, İŞ, BULAMAMA, KORKUSU, YAŞIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı