Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 17:50
 
ÖLDÜRME İHALESİ İPTAL EDİLDİ
Bingöl Barosunun, dağ keçileri ve yaban keçilerinin öldürülmesi için yapılan ihalelerin iptali talebiyle açtığı davada karar çıktı. Erzurum 1. İdare Mahkemesi, ihalenin iptali yönünde karar verdi.
GÜNDEM Haberi
ÖLDÜRME İHALESİ İPTAL EDİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yayımlanan Merkez Av Komisyonu kararında, ülke genelinde Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, Yaban Keçisi, Anadolu Yaban Koyunu, Ceylan, Kızıl Geyik, Karaca gibi birçok hayvanın avlanmasına izin çıktı.

Bu izinlerin ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüklerince, hayvanların öldürülmesi için ihaleler yapıldı.

Bingöl’de de 5 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi ve 5 Yaban Keçisinin öldürülmesi için ihaleler yapıldı. Birçok ilde ihalelerin iptal edilmesi için davalar açılırken, Bingöl’de de Baro Başkanlığı tarafından ihalenin iptal edilmesi talebiyle Erzurum 1. İdare Mahkemesinde dava açıldı.

İPTAL KARARI VERİLDİ

Bingöl Barosu adına baro başkanı Hanifi Budancamanak’ın 27 Ağustos 2020 tarihinde açtığı dava, Aralık ayında sonuçlandı. Erzurum 1. İdare Mahkemesi, Çengel Boynuzlu Dağ Keçileri ve Yaban Keçilerinin öldürülmesi için yapılan ihalelerin iptaline karar verdi.

BUDANCAMANAK: HUKUKA VE KAMU VİCDANINA UYGUN BİR KARAR VERİLMESİ BİZİ MUTLU ETTİ

Kararı değerlendiren Bingöl Barosu Başkanı Hanifi Budancamanak, “Geç de olsa hukuka ve kamu vicdanına uygun bir karar verilmiş olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü tarafından Bingöl’de 5 Yaban Keçisi ve 5 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin avlanma ihalesinin yapıldığını öğrendiklerinde, doğal koruma altında bulunan hayvanların katledilmesini önlemek için yürütmeyi durdurma talebiyle Erzurum 1. İdare Mahkemesinde dava açtıklarını belirten Budancamanak, şunları söyledi: “Açtığımız dava 9 Aralık 2020 tarihinde dağ ve yaban keçilerinin öldürülmelerine ilişkin ihalenin iptal edilmesiyle sonuçlanmıştır. Geç de olsa hukuka ve kamu vicdanına uygun bir karar verilmiş olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir.

Kararın gerekçesinde vurgulanan  “kamu yararı, hayvan hakları, insan ırkına yaraşırlılık ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler” gibi temel ilkelerin mahkemece gözetilmesi de hukukun üstünlüğüne ve hukuk devletine olan inancımızı, umudumuzu arttırmıştır.

Türleri yok olmaya yüz tutmuş bu nadide canlıların bir kısım paralı insanların kişisel zevkleri için öldürülmek üzere ihaleye çıkarılmasının vicdana, ahlaka ve hukuka aykırı olduğunu bir kez daha  belirtiyoruz. Kamu idarecilerini kamu yararını gözetmeye ve insan haklarının bir parçası olan “hayvan haklarına” karşı saygılı olmaya ve bu konuda duyarlı davranmaya davet ediyoruz.

Dağ ve yaban keçilerinin doğada özgürce yaşaması, yöre ekolojisine zarar verilmemesi için bizi ihale konusunda haberdar eden, toplumsal duyarlılık oluşturan, yargı mücadelemize güç katan başta BİNÇEVDER ve KAYY-DER olmak üzere Peri Vadisi Sivil Toplum Kuruluşlarına, çevre ve doğa gönüllülerine teşekkür ediyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖLDÜRME, İHALESİ, İPTAL, EDİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı